Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie PiS odpowiadają na zarzuty PO

23.12.2016

"W związku z głosowaniem w zeszły piątek w Sali Kolumnowej Sejmu posłowie opozycji „histeryzują” i próbują stworzyć zamieszanie" - uważają posłowie PiS. "Wszystko odbyło się legalnie; nie złamano regulaminu" - podkreślają.

Posłowie PiS na piątkowym briefingu w Sejmie ocenili, że PO i Nowoczesna „próbują stworzyć zamieszanie” w związku z zeszłotygodniowym głosowaniem w Sali Kolumnowej Sejmu. Odnieśli się także do ataku Tomasza Siemoniaka na szefa MON Antoniego Macierewicza. "PO w przeddzień rozmieszczenia wojsk NATO w Polsce głosi szkodliwe i nieprawdziwe tezy o kryzysie w polskiej armii" - podkreślił poseł PiS Michał Dworczyk.

"Zmiany kadrowe w armii są czymś naturalnym; nie należy robić z tego powodu sensacji" - dodał. "Sekretarzy, którzy liczyli głosy w sektorach było ośmiu. 10 zostało łącznie powołanych, dwóch nie stawiło się do pracy. W związku z tym dokonano zmiany wstępnego podziału z dziesięciu sektorów na osiem. Co więcej było dwóch dodatkowych posłów, którzy byli sekretarzami w komisji skrutacyjnej. Siedzieli przy stole prezydialnym" - powiedział poseł Łukasz Schreiber.

Jak zaznaczył ośmiu posłów sekretarzy liczyło głosy."Wszystkie protokoły po każdym głosowaniu każdy z posłów-sekretarzy dostarczał do marszałka" - dodał. "Prawdę mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prawdę mówił prezes Jarosław Kaczyński. Tak to wyglądało. Nie ma powodów, aby w jakikolwiek sposób to kwestionować. Nie ma żadnego artykułu w regulaminie, który został złamany. Jeżeli tak, to oczekujemy na wskazanie takowego" - podkreślił poseł PiS.

Jak zaznaczył, zdarzyło się już wcześniej w historii Sejmu, że głosowanie odbywało się w Sali Kolumnowej. "Wówczas także głosowano przez podniesienie ręki. Wszelkie próby dalszej histerii w tym temacie uważamy za absolutnie niewskazane" - oświadczył.

Według Michała Dworczyka, o tym, iż głosowania w Sali Kolumnowej były prawidłowe świadczy obecność na sali i pomoc w liczeniu głosów pracowników Kancelarii Sejmu. Politycy PiS byli pytani czy wobec obecnej sytuacji posiedzenie Sejmu 11 stycznia może się odbyć także w Sali Kolumnowej.

"Parlament musi obradować. Jest regulamin, który mówi o tym jak pracuje Sejm. Mam nadzieję, że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w normalnym trybie na sali plenarnej. Gdyby była dalsza obstrukcja, blokowanie fotela marszałka, nie wyobrażamy sobie, żeby parlament nie obradował" - powiedział Dworczyk.

Posłowie PiS odnieśli się też do słów lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, który stwierdził w piątek, że jeśli 11 stycznia w Sejmie nie odbędzie się debata nt. budżetu na 2017 r. i kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w Sali Kolumnowej, nie będzie innej możliwości jak samorozwiązanie Sejmu. "Trudno odnosić się do emocjonalnych wystąpień polityków opozycji totalnej. Nie ma żadnych przesłanek, żeby w ogóle o tym dyskutować" - zaznaczył Dworczyk.

Schreiber dodał, że samorozwiązanie Sejmu może mieć miejsce, gdy rząd traci poparcie większości parlamentarnej i nie ma możliwości stworzenia nowego gabinetu."Rząd premier Beaty Szydło cieszy się wsparciem większości parlamentarnej, prowadzi prace, które są ważne dla Polaków" - oświadczył.

kk/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook