Jedynie prawda jest ciekawa


Posłanka Nowoczesnej twierdzi, że nikt nie naciskał na protestujących w Sejmie. A co z kobietą, która chciała go opuścić?

28.05.2018
Scheuring-Wielgus
Posłanka Nowoczesnej twierdzi, że nikt nie naciskał na protestujących w Sejmie. A co z kobietą, która chciała go opuścić?

Decyzja o zawieszeniu protestu w Sejmie była podyktowana zdrowiem dzieci i ich opiekunów; każdą decyzję, jaka by nie była, po prostu szanuję - powiedziała posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus. Jak zapewniła, na protestujących "nikt nigdy nie naciskał" ani "niczego nie sugerował".

W niedzielę rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych po 40 dniach protestu opuścili Sejm. Jak powiedziała podczas konferencji prasowej przed Sejmem Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, protest został zawieszony po 40 dniach m.in. ze względu na to, że - jak mówiła - po decyzjach marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i straży marszałkowskiej, protestujący obawiali się o swoje "życie i zdrowie, a przede wszystkim o zdrowie i życie ich dzieci".

Schering-Wielgus podkreśliła w poniedziałek w TOK FM, że decyzja protestujących była podyktowana zdrowiem dzieci i ich opiekunów. - Każdą decyzją, jaka by nie była, po prostu szanuję - oświadczyła. Jak zaznaczyła, "nigdy na nich (protestujących) nikt nie naciskał, nikt nigdy im niczego nie sugerował".

W ocenie posłanki osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zdecydowali się protestować w Sejmie, ponieważ zostali "okłamani i oszukani". Jej zdaniem politycy PiS podczas ich protestu w 2014 r. "obiecali im po prostu słownie", że spełnią ich postulaty.

Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że opowiadała się za bezwzględnym spełnieniem jednego z postulatów dotyczącego wprowadzenia tzw. dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 zł miesięcznie. Jej zdaniem "wystarczyło to zrobić poprawką do programu 500 plus i zabrać pieniądze tym osobom, które są bogate". Na pytanie, czy popiera daninę solidarnościową, odparła: "to jest wymysł Mateusza Morawieckiego, który po prostu chciał w jakiś sposób przykryć swoją nieudolność w całej tej sprawie związanej z protestem".

Czyżby? Z informacji medialnych wynika, że wcale tak nie było. Jak ustalił portal tvp.info, w trakcie protestu zmęczyła się jedna z matek, Katarzyna Milewicz. Kobieta chciała w środę 16 maja zrezygnować z okupowania Sejmu i razem z mężem i dwiema córkami wrócić do domu. 
Gdy była już spakowana, posłanki Joanna Mucha i Joanna Scheuring-Wielgus zaczęły namawiać ją, by jednak została w Sejmie. To tyle w kwestii "braku nacisku".

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

PAP/kh/tvp.info

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook