Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł PO tworzy fake news. Manipuluje celowo czy nie wie, o czym pisze?

14.09.2018
witczak14092018
Poseł PO tworzy fake news. Manipuluje celowo czy nie wie, o czym pisze?

Poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak zamieścił na swoim Twitterze wpis, w którym zarzucił Instytutowi Pamięci Narodowej brak znajomości polskiej ortografii. Problem tylko w tym, że to nieprawda, czego dowodzi artykuł, który poseł dołączył do swojego wpisu.

„IPN nie umie pisać po angielsku, bo zrobił byka na plakacie z hasłem patriotycznym” – napisał poseł nawiązując do sprawy banera wywieszonego przez szczeciński oddział IPN, na którym angielskie słowo „fight” zapisano jako „figth” – „Teraz okazuje się, że nie potrafi pisać po polsku. A patriotyzm w PiS piszecie przez „j”?! Żenada!”.

Poseł Witczak odniósł się do niedawnego zdarzenia, które miało miejsce na cmentarzu w Sławnie, gdzie odsłonięto tablicę ku czci żołnierzy II Korpusu Polskiego. Po odsłonięciu tablicy przez senator Annę Marię Anders, córkę legendarnego generała Władysława Andersa, okazało się, że na tablicy znajdują się dwa poważne błędy ortograficzne. Zamiast „zwycięzcom” na tablicy widnieje bowiem „Zwyciescom”, a zamiast „Ankonę” – „Ankone”.

Wpadka rzeczywiście wstydliwa. Tyle tylko, że artykuł Super Ekspresu , który poseł Witczak dołączył do swojego wpisu, jasno stwierdza, że to nie IPN odpowiada za tą pomyłkę. „Bezbłędną treść napisu na tablicy zatwierdził IPN” – autor artykułu cytuje słowa Jerzego Sekuły, wiceprzewodniczącego koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, które współorganizowało uroczystość -  „My przekazaliśmy ją kamieniarzowi, który wykonywał tablicę. Byliśmy dzień przed uroczystością przy przymiarce tablicy, ale ona była owinięta folią. Niestety, nie sprawdziliśmy, jak wykonany został napis. Zaufaliśmy kamieniarzowi”.

Pozostaje jedno ważne pytanie. Czy poseł Witczak, w „cywilu” nauczyciel akademicki – nie potrafi przeczytać i zrozumieć krótkiego tekstu w Internecie czy też celowo manipuluje chcąc zaszkodzić instytucji, która napsuła sporo krwi niektórym prominentnym przedstawicielom opozycji -  i licząc na to, że nie potrafią tego zrobić osoby, które śledzą go na Twitterze?

Obie opcje są dla niego równie mało chwalebne.

WM


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook