Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Misiło przedstawia swój program. Nowoczesnej potrzebna jest nowa strategia

14.11.2017
misilo14112017
Poseł Misiło przedstawia swój program. Nowoczesnej potrzebna jest nowa strategia

- Musimy rozpocząć intensywną pracę nad odbudową marki Nowoczesna; potrzebna jest dziś nowa strategia - uważa kandydat na lidera Nowoczesnej, poseł Piotr Misiło. Postuluje m.in. przygotowanie "czarnej księgi" rządów PiS.

Pod koniec listopada Nowoczesna wybierze przewodniczącego partii. O fotel lidera ubiegać się będą obecny szef Nowoczesnej Ryszard Petru oraz poseł Misiło. Dwudniowa konwencja Nowoczesnej, podczas której delegaci wybiorą przewodniczącego i zarząd partii, a także Radę Krajową, odbędzie się 25 i 26 listopada w Warszawie.

We wtorek poseł Nowoczesnej przedstawił swoje postulaty w "manifeście dla nowoczesnej Nowoczesnej". W dokumencie przekazanym PAP ocenił, że po dwóch latach kadencji parlamentarnej, Nowoczesna stoi niemal w tym samym miejscu, w którym była idąc do wyborów, mając "niemal dokładnie te same hasła co wiosną 2015 r.".

"Mamy wodza, który nas poderwał do walki. Mamy wybitne indywidualności w grupie. Jesteśmy profesjonalni. Mamy wolę działania. Czego nie mamy? Nie stanowimy zespołu. Mamy cel, ale słabo wychodzi nam działanie w kierunku jego realizacji. Mamy świetną nazwę, ale mamy coraz gorszą markę. Mamy wodza, ale nie mamy lidera" - uważa Misiło.

W jego ocenie, Nowoczesnej potrzebna jest dziś nowa strategia. "Musimy rozpocząć intensywną pracę nad odbudową marki Nowoczesna. Konieczna jest bardziej trafna i systematyczna komunikacja z szerokimi grupami społecznymi, które na dziś stanowią główną grupę wyborczą PiS" - zapowiedział.

Misiło proponuje zmiany wewnątrz formacji. Jego zdaniem, wybory w Nowoczesnej powinny być powszechne i odbywać się za pomocą narzędzi elektronicznych: przez internet lub sms. "Nowoczesna partia nie może być prywatnym przedsięwzięciem kilku osób (...), decyzje muszą być podejmowane po wnikliwej analizie wszystkich dostępnych zmiennych, a nie w oparciu o emocje i +widzimisię+ politycznych dyletantów. W Nowoczesnej partii nie możemy obrażać się na mających inne zdanie, tylko czerpać z niego co najlepsze. Musimy być skuteczni" - podkreśla.

W swoim manifeście polityk przedstawia także propozycje programowe. Według niego, Nowoczesna musi zweryfikować swój stosunek do PiS. Misiło postuluje stworzenie "czarnej księgi", w której wykazywane byłyby "łamanie prawa przez PiS i wszystkie grzechy jego rządów: chciwość, kłamstwa, niekompetencję, populizm".

Misiło postuluje m.in. oddzielenie władzy ustawodawczej od wykonawczej i zniesienie rozwiązania, według którego poseł może być członkiem Rady Ministrów lub sekretarzem stanu w administracji rządowej. Poseł wskazuje, że wybór premiera i ministrów powinien wynikać z umiejętności, a nie z przynależności partyjnej. Według niego, prace nad kształtem projektów ustaw powinna się odbywać w Sejmie, a nie w ministerstwach.

W wymiarze sprawiedliwości poseł Nowoczesnej proponuje reformę postępowań sądowych tak, by nie były one przewlekłe. "W szczególności ważną kwestią jest procedowanie z użyciem telekomunikacji oraz wprowadzenie zasady, iż obecność na sali sądowej jest przywilejem, a nie obowiązkiem" - podkreśla Misiło. Chce też rozpocząć proces projektowania nowelizacji Kodeksów postępowania karnego, cywilnego i administracyjnego. Według niego, "należy w tym celu powołać w Nowoczesnej zespół dla przygotowania propozycji".

Zdaniem Misiło, prawo stanowione nie może wkraczać w sferę sumienia obywateli. Według niego, związki wyznaniowe "nie mogą publicznie apelować o zmiany prawa" narzucając swój pogląd na niektóre rozstrzygnięcia. "Prawo nie może narzucać sposobu działania indywidualnym osobom, gdy ich przekonanie jest inne" - uważa Misiło.

W sferze gospodarczej polityk stawia postulat przygotowania nowej ordynacji podatkowej oraz nowej ustawy o VAT; chce ujednolicenia stawki VAT i jej obniżenia finalnie do 16 proc. (co roku -1 proc.) oraz likwidacji PIT dla osób wynagradzanych za pracę z budżetu państwa.

Zdaniem Misiło, strategia energetyczna Polski powinna opierać się na energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, słońca, wiatru i geotermii. "Jest również bezsporną potrzeba budowy nowoczesnej elektrowni atomowej, jak też usprawniania istniejących elektrowni węglowych" - uważa.

Kandydat na lidera partii wskazuje też na konieczność przyjęcia narodowej strategii opieki społecznej nad osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi. W jego ocenie, konieczne są systemowe zmiany prowadzące do stworzenia specjalnego systemu opieki przesuwającego większą odpowiedzialność za godne życie tej części społeczeństwa z indywidualnej na społeczną. "Jednym z rozwiązań jest możliwość nadawania przez sąd osobom niepełnosprawnym umysłowo statusu dziecka, ale też należy uruchomić system wspierania osób w starszym wieku i niepełnosprawnych" - podkreślił.

Misiło poinformował PAP, że swój manifest wysłał do wszystkich posłów, poprosił też szefostwo partii o przekazanie go delegatom na konwencję. "Reakcje były różne, jak to w polityce, ale, usłyszałem zaskakująco dużo konstruktywnych i ciepłych słów" - powiedział.

Poseł mówił, że w ramach przygotowań do wyborów w partii odwiedza regiony, rozmawia z członkami Nowoczesnej, przekonując ich do swoich propozycji.?"Polityka to rozmowa, wymiana poglądów, propozycji, idei. Rozmawiam i działam" - stwierdził Misiło.

Podczas regionalnej konwencji Nowoczesnej 1 października br. w Szczecinie Misiło stracił stanowisko lidera zachodniopomorskich struktur tej formacji na rzecz posła Radosława Lubczyka, wybranego do Sejmu z okręgu koszalińskiego. 10 listopada decyzją zarządu regionu Nowoczesnej w województwie zachodniopomorskim, został wybrany na przewodniczącego Nowoczesnej w Szczecinie.(PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska reb/ mok/

Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 4. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 5. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 6. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 7. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 8. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook