Jedynie prawda jest ciekawa


Porozumienie ponad działaczami? Lubnauer: Nie było to ze mną uzgadniane

23.11.2017
Zjednoczonaopozycja23112017
Porozumienie ponad działaczami? Lubnauer: Nie było to ze mną uzgadniane

Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała PAP, że nie zna szczegółów porozumienia zawartego między PO a Nowoczesną w sprawie poparcia kandydatury posła PO Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy. Nie było to ze mną uzgadniane - dodała.

Szefowie PO i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru poinformowali w czwartek, że Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta Warszawy, a członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na wiceprezydenta stolicy. Politycy zapowiedzieli też dalsze rozmowy w celu uzgodnienia kandydatów na prezydentów innych miast, zadeklarowali, że są otwarci na współpracę z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Petru, ogłaszając decyzję dotyczącą Rabieja i Trzaskowskiego, przekonywał, że jest ona przykładem zjednoczenia opozycji. - Chodzi o to, aby Warszawa była nasza - podkreślił lider Nowoczesnej. Dodał, że dotyczy to też innych miast. - Uzgodniliśmy, że będziemy wybierać najlepszych kandydatów, takich, którzy mają szanse na zwycięstwo - zaznaczył.

Oceniając decyzję Petru o poparciu posła PO w wyborach w stolicy, Lubnauer w rozmowie z PAP zaznaczyła, że bardzo ceni Trzaskowskiego. - To polityk z dużym doświadczeniem, który może być dobrym kandydatem. Natomiast musimy zdać sobie sprawę, że nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o to, że będzie miał problem związany z opinią o Platformie ze względu na dziką reprywatyzację - stwierdziła. - Jeżeli jest naszym wspólnym kandydatem, to udzielimy mu wszelkiego możliwego poparcia - dodała.

Zarazem Lubnauer podkreśliła, że nie zna szczegółów porozumienia PO i Nowoczesnej. Zaznaczyła, że ona i Petru są w tej chwili kontrkandydatami w wyborach na szefa Nowoczesnej. - W związku z tym, nie było to ze mną uzgadniane - dodała.

W jej ocenie, dla dobra Polski, powinno dojść do jak najszerszego porozumienia koalicyjnego opozycji na potrzeby wyborów we wszystkich miastach wojewódzkich i do sejmików, nie tylko pomiędzy PO i Nowoczesną, ale również pomiędzy innymi podmiotami na scenie politycznej. Dodała jednocześnie, że chciałaby wiedzieć, czy zawarte przez Petru i Schetynę porozumienie obejmuje inne, niż Warszawa, miasta oraz na jakich zasadach obejmuje ono wybory do sejmików wojewódzkich.

- Porozumienie dla Polski jest nam potrzebne, ale musi być na zasadach partnerskich, otwarte także na inne ugrupowania, z zachowaniem tożsamości wszystkich podmiotów, bo tylko takie porozumienie ma sens - oceniła. Zdaniem Lubnauer takie porozumienie powinno też ujmować poparcie dla kandydatów Nowoczesnej na prezydentów miast: Michała Jarosa we Wrocławiu, czy Ewy Lieder w Gdańsku. - Nie wiem, czy to porozumienie zawierało te elementy, czy nie, po prostu nie znam jego kształtu - stwierdziła Lubnauer.

Wskazała również, że decyzję Petru o zawiązywaniu porozumienia na dwa dni przed wyborami we władzach partii ocenią delegaci na konwencji.

W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja krajowa Nowoczesnej, podczas której delegaci wybiorą przewodniczącego partii. O to stanowisko będą się ubiegać: Petru i Lubnauer i poseł Piotr Misiło. We wtorek z kandydowania zrezygnowali posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Paweł Pudłowski; poinformowali, że poparli kandydaturę Lubnauer.

PAP
Fot: PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook