Jedynie prawda jest ciekawa


Pora zatrzymać ten eksperyment!

29.04.2014

Gazeta Wyborcza apeluje, by przynajmniej ograniczyć skalę eksperymentu przeprowadzanego na dzieciach! Koledzy gratulujemy Wam! Lepiej późno niż wcale!


Wreszcie Gazeta Wyborcza zauważyła, że to, co minister Kluzik Rostkowska przedstawiła jako darmowy rządowy podręcznik, jest zwykłym gniotem. Bardzo nas to cieszy, bo mówimy to od chwili, gdy to wiekopomne dzieło zostało zaprezentowane opinii publicznej.

Już 18 kwietnia w rozmowie z portalem Stefczyk. info -Dorota Dziamska - metodyk nauczania początkowego z Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więckowskiego punktowała błędy, od których aż roi się w proponowanym przez MEN "darmowym podręczniku". Podkreślała, że jest on chaotyczny, zbyt kolorowy, niekonsekwentny i nie stoi za nim żadna spójna metodologia. Wreszcie to samo zauważyła, popierająca do tej pory reformę "Gazeta Wyborcza". Co więcej na pierwszej stronie Gazety pojawiło się hasło: "bijemy na alarm, by przynajmniej ograniczyć skalę tego eksperymentu." Gratulujemy. Jeszcze chwila i dziennikarze tej gazety zauważą, że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków.
"Mamy ponad sto uwag do rządowego elementarza" - czytamy w "GW". Gazeta zauważa: "Nudne i ckliwe teksty, to nie tylko strata okazji do przekazania wiedzy czy wprowadzenia dzieci w świat kultury. Niezaciekawione pierwszaki nie zaangażują się w naukę czytania i pisania. "

Dorota Dziamska w rozmowie ze Stefczyk.info podkreślała: "Przerażająco nudne dla współczesnych uczniów są także pytania typu: - O czym śni mały kotek? Siedmiolatek mówił o tym już w przedszkolu, jak miał 4 lata. Dyskusyjny jest także język, ale to wymaga szerszej konsultacji. Od lat widzę jak małym dzieciom podczas nauki czytania przeszkadzają zaimki, szczególnie te wskazujące. Pierwsze proste teksty zazwyczaj pełne są zaimków typu: to, tam itd. W omawianym elementarzu także je mamy np. To Tola. Tola ma tablet. Tam mama taty itd. Wyraz – tam - wydaje się nielogiczny, bo babcia siedzi przy Toli, a - tam – kojarzy się z czymś odległym. Dla współczesnego siedmiolatka tekst taki może być zbyt infantylny."


Gazeta wytyka też elementarzowi, że - "nie zachowuje wrażliwości na los dzieci uboższych. Szkoła z podręcznika to luksusowy budynek, który jedna z ekspertek określiła jako " deweloperski sen klasy średniej". Rozmowa o wakacjach nie uwzględnia tego, że ponad połowa dzieci w Polsce nigdzie nie wyjeżdża . (...) Świat rządowego podręcznika, to sztuczny świat dziecięcej szczęśliwości, między luksusowo wyposażoną szkołą i domem, w którym Tola ma tablet, dziadek podlewa kwiatki, a siwa babusia odpoczywa, głaszcząc kotka.  Nie ma tu ani śladu mediów, sztuki, literatury, kina, telewizji czy biblioteki."

Irena Budziszewska, pedagog z trzydziestoletnim doświadczeniem, autorka innowacyjnej metody nauczania oraz książki „Pomoce naukowe w nauczaniu przez zabawę kl. I - III” w rozmowie z portalem wpolityce/wsumie.pl  podkreślała: "Taki chaotyczny elementarz może dziecko zniewolić i zniechęcić do nauki."

To niestety prawda, bo jak zaznaczała Dorota Dziamska - "Siedmiolatek już dawno w obliczeniach matematycznych pomyka w kierunku kolejnych dziesiątek, a nawet do liczby 100, a tutaj w październiku ma zaszczyt napisania cyfry jeden."  i  i co zauważyła także Gazeta: " >Nasz elementarz<, to książka dwóch prędkości. W nauce czytania i pisania pędzi w takim tempie jak MEN z podręcznikiem:  w trzy miesiące 18 liter. Zasugerowana jest metoda globalna (czytanie całych wyrazów), która bywa trudna dla wielu dzieci. (...) Dla kontrastu nauka matematyki kończy się na liczbie 3, czyli idzie powoli jak "ślimak Staś", który w rządowym komiksie spada z "maślaka Jasia", bo jest ślisko (błędna informacja przyrodnicza). "

"Przedstawiony elementarz to materiał roboczy, pierwotny, na którym dopiero należy rozpocząć pracę tworząc koncepcję. Nie wiem tylko czy MEN ma na to czas." - mówiła Dorota Dziamska.

 

Gazeta zauważa też oburzenie nauczycieli: "MEN powtarza, że podręcznik, który zastąpi nadmiernie rozbudowane zestawy edukacyjne, skłoni nauczycieli do twórczego podejścia. Ten argument oburza nauczycielki. Ich zdaniem pakiety edukacyjne, z których korzystały, były inspirujące (miałam 1000 pomysłów na lekcje. Kapitalne infografiki, ciekawe teksty, nagrania poezji były jak zapalnik") A to także się liczy - żeby nauczyciel lubił książkę, z której uczy.  Zdaniem nauczycielek kreatywny/a nauczyciel/ka poradzi sobie, korzystając z elementarza "tyle o ile". Nauczyciele mniej kreatywni - a takich jest wielu- pójdą za tym podręcznikiem i poprowadzą gorsze lekcje."

Nauczycieli niepokoi również odbierana im swoboda wyboru podręcznika- do tej pory mogli korzystać oni z tych które cenili i sprawdzili.  Jedna z nauczycielek zauważa także jak niebezpieczne może być pozwolenie politykom na zajmowanie się podręcznikiem dla dzieci.  Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy edukacja zamieni się w propagowanie ideologii.

Choć w sprawie reformy i sześciolatków bijemy na alarm od miesięcy, możemy przyłączyć się do apelu GW: "Ograniczmy skalę tego eksperymentu." Eksperymentu przeprowadzanego na naszych dzieciach!

 

 

ann/DŁ/GW

 

 

 

[Foto: men.gov.pl]


Czytaj też:

Darmowy podręcznik tonie w chaosie


Nie sposób wymienić wszystkich mankamentów tego podręcznika. Jest on po prostu kiepski - tzw. darmowy podręcznik oczami pedagog Ireny Budziszewskiej

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook