Jedynie prawda jest ciekawa


Ponad 500 alumnów rozpocznie formację w seminariach duchownych

07.09.2017

W nowym roku akademickim formację w seminariach duchownych rozpocznie co najmniej 543 alumnów, a 222 kandydatów - w postulatach, nowicjatach i rocznikach propedeutycznych - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Informacje te, jak przekazano, przedstawiono na Jasnej Górze podczas 53. Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Dane dotyczące liczby powołań - jak ocenił cytowany w komunikacie KEP przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ks. Wojciech Wójtowicz - są podobne do tych sprzed roku.

- Świadczą one o tym, że w Polsce obserwujemy wciąż dość duże zainteresowanie młodych ludzi kapłaństwem i życiem zakonnym, choć niektóre z diecezji czy wspólnot zakonnych odnotowują spadki liczby powołanych - ocenił ks. Wójtowicz.

Jak zauważył, "w porównaniu do innych krajów europejskich wypadamy bardzo korzystnie, ale nie zwalnia nas to ze stałej mobilizacji do modlitwy w intencji powołanych". Zaznaczył, że doświadczenie księży rektorów pokazuje, że wielu kandydatów może zgłosić się jeszcze we wrześniu.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ocenił, że "dzięki obecności w internecie seminaria i zakony stały się bardziej dostępne dla młodych ludzi, którzy mogą przeglądać ich strony i profile w mediach społecznościowych".

- Ważne są także sposoby komunikowania się z młodzieżą - księża używają nowych form przekazu, by w ten sposób docierać do młodych. Sporo seminariów i zgromadzeń zakonnych prowadzi profesjonalne kampanie promujące ich styl życia, widoczne są np. plakaty i spoty powołaniowe, organizowane są dni otwarte, wakacyjne wyjazdy dla młodych ludzi - dodał.

Temat konferencji brzmiał:"Syn, brat, ojciec - ksiądz i kobiety". Rektorzy zastanawiali się nad formami relacji i zaangażowania duszpasterskiego kleryków oraz kapłanów wśród kobiet i ich rodzin.

PAP

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook