Jedynie prawda jest ciekawa


Ponad 129 tys. dzieci objętych 500 plus i ponad 700 mln zł dla rodzin. Tylko w jednym regionie!

12.04.2017

Ponad 129 tys. dzieci zostało objętych programem "Rodzina 500 plus", a do rodzin w regionie świętokrzyskim trafiło 700 mln zł - poinformowała w środę w Kielcach wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Pieniądze z programu trafiły w dobre ręce i zostały dobrze spożytkowane - dodała.

Do tej pory w ramach programu "Rodzina 500 plus" mieszkańcy regionu świętokrzyskiego złożyli 100 tys. wniosków. Świadczeniami zostało objętych ponad 129 tys. dzieci, a do rodzin trafiło 701,4 mln zł.

"Z wysokości wypłacanych świadczeń wynika, że nasze województwo jest regionem bardzo ubogim i ten program był bardzo potrzebny. Nie potwierdziły się pesymistyczne zapowiedzi, że pieniądze z programu zostaną zmarnotrawione. One trafiły w dobre ręce i zostały właściwie spożytkowane" - podkreśliła Wojtyszek. Dodała, że wypłaty świadczenia w formie rzeczowej to tylko sporadyczne przypadki.

"Wielodzietne rodziny mogły po raz pierwszy od dłuższego czasu zakupić dla swoich dzieci wyprawki szkolne  i nie musiały rozkładać tych zakupów na kilka miesięcy. Dotyczy to nie tylko rodzin ubogich, ale również tych lepiej usytuowanych" - wskazała wojewoda.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że są już pierwsze widoczne efekty programu. "Przedsiębiorcy i sklepikarze zwracają nam uwagę, że już skończyły się zakupy na tzw. zeszyt czy kreskę. (...) Z naszych informacji wynika, że ludzie zaczęli kupować lepsze jakościowo, nieco droższe produkty spożywcze. To wpłynie pozytywnie na kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży i polskich rodzin" - podkreślił.

"Jeszcze rok temu, żeby w szkole zorganizować wycieczkę dwu-, trzydniową i zapełnić cały autokar, trzeba było zebrać kilka klas. W tej chwili na wycieczki wyjeżdżają całe klasy, bo rodziców stać na to, żeby opłacić pobyt swoich dzieci. Po tym widać, jak ten program był potrzebny" - dodał senator.

Dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Gromska poinformowała, że od 1 stycznia br. wpłynęły w ramach programu nowe 2974 wnioski, a najczęstszą przyczyną są narodziny drugiego dziecka w rodzinie. Dodała, że spadła również liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. "Świadczenie 500 plus nie jest wliczane do dochodów przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Można korzystać ze świadczenia wychowawczego i innych. Spadek wskazuje, że rodziny mają na tyle zabezpieczone podstawowe potrzeby, że nie muszą korzystać ze wsparcia pomocy społecznej" - podkreśliła Gromska.

"Spadła również liczba osób korzystających z ciepłego posiłku, zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie dojadają. Po prostu rodziny wolą ugotować obiad w domu niż pójść do baru. To też pozytywny efekt działania tego programu" - zaznaczyła Gromska. Dotacja przekazana świętokrzyskim samorządom w ramach programu w roku ubiegłym wyniosła niemal 583 mln zł.  W budżecie wojewody na 2017 rok na wypłacanie świadczeń zabezpieczono ponad 730 mln zł.

ac/PAP

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 4. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 5. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 6. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook