Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik Pileckiego stanie w Warszawie

07.11.2016

Trwają ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Monument ma być gotowy do końca roku.

Trwają ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Monument ma być gotowy do końca roku. Data jego uroczystego odsłonięcia zostanie uzgodniona z rodziną rtm. Pileckiego i podana do publicznej wiadomości.

Pomnik stanie w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego. Lokalizacja pomnika będzie nawiązywał do miejsca, gdzie rtm. Pilecki dał się złapać i wywieźć do obozu KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu.

Cezary Jurkiewicz, radny miasta stołecznego Warszawy, podkreśla, że odsłonięcie pomnika rtm. Pileckiego będzie bardzo ważną dla Warszawy manifestacją patriotyczną.

– To jest coś, co Warszawie się należy jako rzecz podstawowa, dlatego że rotmistrz Pilecki jest postacią, która według mnie jest jedną z najmniej nagłaśnianych do tej pory. Jest człowiekiem niebywałym, który oddając swoje życie miał też świadomość wiary, którą zawsze pokazywał. Myślę, że to jest ten obszar, który dla mnie osobiście jest ciągle nieodkrywany i nienależycie eksponowany – mówi Cezary Jurkiewicz.

Witold Pilecki był oficerem Wojska Polskiego. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po kampanii wrześniowej w 1939 r. przedostał się do Warszawy, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1940 roku pozwolił się zatrzymać Niemcom, aby trafić do Auschwitz. Tam przebywał do 1943 roku, organizując obozowy ruch oporu. Poinformował świat o Holokauście w tzw. „Raportach Pileckiego”.

[fot. fb Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie]

radiomaryja.pl/TVP Info/ems

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook