Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich odsłonięty

18.06.2013

Potężna czerwcowa burza z obfitym deszczem nie przeszkodziła w uroczystym odsłonięciu pomnika śp. Pary Prezydenckiej w Radomiu. W chwili poświęcenia monumentu, znów zaświeciło słońce. - Przetrwaliśmy tę burzę, przetrwamy i inną - mówił Jarosław Kaczyński.

Odlany z brązu pomnik pary prezydenckiej stanął w centrum Radomia w sąsiedztwie kościoła ojców Bernardynów. Odsłonięcia dokonano w dniu urodzin śp. Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystości przybył brat prezydenta Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak i wielu parlamentarzystów. Najliczniejsi byli jednak mieszkańcy Radomia, którzy na długo przed główną ceremonią pojawili się na placu wokół kościoła. Przed odsłonięciem pomnika odprawiono Mszę św. za dusze ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

RELACJA WIDEO:

Niezwykle wzruszające kazanie, pełne cytatów z poezji i nawiązań do historii Polski, wygłosił ks. Józef Zawitkowski. Kaznodzieja przypomniał bogate dzieje miasta, jego zasługi w walce o wolność. W homilii niczym refren wracało zdanie:

„Rad dom by ci tu zbudował Panie Prezydencie!”.

Nawiązując do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku ? ks. Zawitkowski powiedział:

- Lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą. To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza nas zabiła. Wyście wcześniej nas zabili. Mówiliście, "kartoflane nosy", krzyczeliście "Bydło do obory". Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają. Tu w Radomiu stanie pomnik chwały!

Prezes PiS nie krył wzruszenia.

- To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - powiedział dziennikarzom.

Podczas głównych uroczystości odsłonięcia i poświecenia pomnika rozpętała się gwałtowna burza. Przemówienia wygłaszano w ulewnym deszczu i przy wtórze grzmotów. Jednak plac nie opustoszał. Rozkwitł nad nim jedynie las parasoli.

Dziękując ludziom, którzy doprowadzili do wzniesienia pomnika, prezes Kaczyński zaznaczył, że pomnik należy się parze prezydenckiej nie tylko dlatego, że zginęli w Smoleńsku, ale przede wszystkim za to, czego dokonali za życia.

- Lech Kaczyński udowodnił, że można być uczciwym i dojść do najwyższych urzędów w państwie. Udowodnił, że w polityce można być uczciwym – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że jest zadowolony ze wspólnego pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich: - Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji - powiedział.

Nawiązując do niezwykłych warunków atmosferycznych podczas inauguracji stwierdził: - Przetrwaliśmy tę burzę, przetrwamy i inną. Zwyciężymy!

Jego słowa przyjęto oklaskami. Podczas ceremonii wielokrotnie wznoszono spontaniczne okrzyki: „Tu jest Polska!”, „Zwyciężymy!”.

Na placu przed klasztorem pojawili się także zwolennicy Ruchu Palikota z transparentem:  "Elity polityki - precz z Sejmu i pomników ? Wszyscy!". Jednak nie zdołali zakłócić uroczystości.

Samo poświęcenie monumentu i przecięcie wstęgi odbyło się znowu w pełnym słońcu.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. - Miałem ciarki na plecach, kiedy podczas odsłonięcia uderzył piorun, a potem znów wyszło słońce - powiedział artysta. - To wtedy ten pomnik narodził się naprawdę – dodał.

Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Jak przyznał parlamentarzysta, początkowo planowano jedynie wzniesienie pomnika Lecha Kaczyńskiego, jednak w toku prac koncepcja się zmieniła.

- Powstał pomysł, że powinien być to pomnik pary prezydenckiej, bo razem żyli, razem zginęli, stanowili zgodne małżeństwo i ten pomnik to oddaje. To jest pomnik wielkiego patrioty, urzędnika państwowego, ale także symbol małżeństwa – powiedział Suski.

Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Wielu uczestników uroczystości podkreślało, że odsłonięty dziś pomnik jest pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia powiedział: - To ważna i symboliczna uroczystość. Determinacja wielu osób doprowadziła do tego, że ten pomnik mógł powstać. I mam nadzieję, że tego typu komitety w całej Polsce będą brały przykład Radomia.

Mecenasem radomskich uroczystości była Fundacja im. Franciszka Stefczyka. Senator Grzegorz Bierecki powiedział portalowi wPolityce.pl:

- Po tragicznych wydarzeniach w Smoleńsku, Polska straciła grono wybitnych mężów stanu, a Polacy zostali osamotnieni, pozbawieni ludzi, którym ufali, którzy dla wielu byli przyjaciółmi, mentorami i wzorami do naśladowania.

Strata, choć bolesna, nie złamała w nas ducha. Pamiętamy o spuściźnie świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pamiętamy o ideałach, jakie zakorzenił w społeczeństwie i misji, którą nam powierzył.

Dowodem na to są działania społecznego komitetu budowy pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Odsłonięcie tegoż pomnika, 18 czerwca, w dniu urodzin Prezydenta to efekt dwuletniej, ciężkiej pracy wielu ludzi, to efekt starań posła Marka Suskiego, to wreszcie efekt solidarnego działania społeczeństwa Radomia, władz samorządowych, parlamentarzystów i przedstawicieli Kościoła.

Jestem dumny z faktu, iż uroczystość odsłonięcia pomnika, zbudowanego ze środków społecznych, wsparła Fundacja imienia Franciszka Stefczyka. To wyraz pamięci o zasługach Lecha Kaczyńskiego także dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. 2,6 miliona rodzin zrzeszonych w SKOK-ach powinno wiedzieć, że to właśnie z Lech Kaczyński był jednym z inicjatorów przeniesienia na rodzimy grunt spółdzielczej idei unii kredytowych i odbudowania, zapoczątkowanej przez Franciszka Stefczyka, tradycji wspólnego oszczędzania w kasach. To właśnie Prezydent był pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych. To jego Światowa Rada Unii Kredytowych wyróżniła pośmiertnie najwyższym odznaczeniem Distinguished Service Award za wkład w krzewienie idei spółdzielczości finansowej w Polsce. Pamiętamy o tym i dziękujemy.

Wierzę, że Radom, który – mogę to chyba śmiało powiedzieć – jako pierwszy odważył się przypomnieć Polsce o tym, jak należy uhonorować mężów stanu, stanie się, dla całego kraju, przykładem jedności i zgody, która buduje. Jestem też przekonany, że pamiątka po Lechu Kaczyńskim i wszystkich ofiarach smoleńskiej tragedii, będzie dla nas wszystkich symbolem trwania i ciągłości idei Lecha Kaczyńskiego. Idei budowania Polski silnej i niezależnej.

 

ansa, rch

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook