Jedynie prawda jest ciekawa


Nie żyje pacjent prof. Religi, bohater słynnego zdjęcia

19.09.2017

Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent któremu prof. Zbigniew Religa przeczepił w 1987 r. serce - bohater słynnego zdjęcia opublikowanego na łamach National Geographic - poinformował we wtorek "Poltransplant".

"Dotarła do nas bardzo przykra informacja, zmarł pan Tadeusz Żytkiewicz. Przekazujemy wyrazy współczucia najbliższym" - podało w mediach społecznościowych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant".

Jak podkreślono, Tadeusz Żytkiewicz był jednym z najdłużej żyjących biorców serca. Przeszczep odbył się 5 sierpnia 1987; było to 19. przeszczepienie serca wykonane przez prof. Religę.

Pacjent był jednym z bohaterów słynnego zdjęcia, które ukazało się w "National Geographic" w styczniu 1988 r. Zdjęcie wykonane przez Jima Stanfielda zostało zdjęciem roku 1987 w "NG". Na zdjęciu Religa siedzi wyczerpany przy stole operacyjnym, na którym leży pacjent, Tadeusz Żytkiewicz. W tle widać asystenta Religi, śpiącego w kącie sali ze zmęczenia.

Tadeusz Żytkiewicz trafił do profesora Religi po dwóch zawałach. Jak sam mówił, wydawało się, że w wieku 61 lat ma niewielkie szanse na udany przeszczep; jednak się udało. Wkrótce po przeszczepie - jak wspominał w 2009 r. na konferencji dot. transplantologii - dostał talon na "malucha"; by nie zmarnować okazji, zrobił prawo jazdy. 13 lat po przeszczepie serca przeszczepiono mu także nerkę.

W 2009 r. na pogrzebie prof. Religi, Żytkiewicz wspominał w rozmowie z PAP, że profesor "dał mu drugie życie". "Ja byłem skazany na odejście, a on mi uratował życie; miałem ogromne zaufanie do niego, bo po 1987 r. byli już ludzie po przeszczepie, chodzili i żyli. (...) Ufałem mu bezgranicznie, pchałem się wtedy do niego, (...) choć jeszcze w tamtym czasie operacja była ryzykowna" - mówił.

Tadeusz Żytkiewicz miał 91 lat.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

fot. tvp.info/Nathional Geographic/J. Stanfield

Warto poczytać

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook