Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieci z Litwy spędzą Boże Narodzenie w Polsce. Wszystkie mają polskie korzenie

21.11.2017
bozenarod21112017
Dzieci z Litwy spędzą Boże Narodzenie w Polsce. Wszystkie mają polskie korzenie

- Rodziny, które chcą podczas świąt ugościć polskie dzieci z domów dziecka lub ubogich rodzin z Litwy, mogą od wtorku zgłaszać się do białostockiego Stowarzyszenia "Otwarty Dom". Jest ono jednym z dwóch w kraju, które organizują dzieciom taki pobyt.

Dzieci, które zaprasza Stowarzyszenie "Otwarty Dom" z Białegostoku, to podopieczni domów dziecka w Podbrodziu i Niemenczynie na Litwie oraz dzieci z ubogich rodzin z Bujwidz i Podbrodzia. Wszystkie mają polskie korzenie. Na ich przyjazd zgodę wyrażają rodziny, prawni opiekunowie lub dyrekcja placówki, w której przebywają.

Według Stowarzyszenia "Otwarty Dom", w tym roku do Białegostoku przyjedzie czterdzieścioro dzieci. Święta spędzą głównie u rodzin z województwa podlaskiego, ale wyjadą także do Warszawy, Legionowa, Ełku oraz na Śląsk. Ich pobyt rozpocznie się 19 grudnia i potrwa do 30 grudnia. Podobny przyjazd organizuje też Stowarzyszenie "Otwarte Serca" z Gdyni.

Jak powiedziała PAP prezes białostockiego "Otwartego Domu" Irena Stankiewicz, taki przyjazd to dla dzieci możliwość kontaktu z krajem i polskimi tradycjami. Dzięki tym pobytom dzieci mogą doskonalić język ojczysty, uczą się też funkcjonować w rodzinie. "Mają obowiązki, ale też otrzymują ciepło drugiego człowieka. Na przyjazd czekają cały rok, to ich nagroda za dobre zachowanie" - powiedziała Stankiewicz. 

Adela Bielewicz z Augustowa po raz pierwszy dwoje dzieci z Litwy przyjęła w tym roku na Wielkanoc. "To bardzo sympatyczne, przemiłe, grzeczne dzieci i nie było żadnego problemu; wykonywały z nami wszystkie codzienne obowiązki. To jest zawsze też radość dla całej mojej rodziny" - powiedziała PAP. I dodała, że teraz chce przyjąć trójkę lub czwórkę, najchętniej rodzeństwo.

Stowarzyszenie "Otwarty Dom" podkreśla, że przyjęcie dzieci nie oznacza potrzeby stworzenia im luksusowych warunków i obdarowywania ich prezentami. "Wystarczy oddzielne łóżko dla dziecka, wyżywienie i - to, co najważniejsze - poczucie bezpieczeństwa" - powiedziała Irena Stankiewicz. 

Rodziny, które przyjmą dzieci, pokrywają koszt ich przyjazdu w wysokości 150 zł. Podczas pobytu dzieci będą miały zorganizowaną przez "Otwarty Dom" wspólną zabawę choinkową, wezmą też udział we mszy św. w białostockiej katedrze.

Osoby, które chcą gościć małych Polaków z Litwy powinny zgłosić się  do Stowarzyszenia "Otwarty Dom" na adres elektroniczny: otwartydom@gmail.com lub telefonicznie, pod numerami: 695 629 678, 602-133-841.

Głównym celem działania Stowarzyszenia "Otwarty Dom" z Białegostoku jest pomoc polskim dzieciom na Wschodzie. Przyjazdy do Polski organizowane są od 2001 roku. Oprócz Bożego Narodzenia, dzieci zapraszane są też na święta Wielkanocne oraz na letni wypoczynek. Stowarzyszenie organizuje też w ciągu roku pomoc materialną dla dzieci z Litwy.

PAP

autor: Małgorzata Półtorak, Robert Fiłończuk

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 2. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 3. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 4. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 5. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 6. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 7. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 8. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook