Jedynie prawda jest ciekawa


Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

20.05.2018
pope20052018
Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra - oto abp Konrad Krajewski, który jako pierwszy Polak otrzyma godność kardynała od papieża Franciszka.

Nazywany jest "charytatywnym ramieniem papieża". Papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski otrzyma godność kardynała na konsystorzu 29 czerwca, zapowiedzianym w niedzielę w Watykanie. 

Ta kardynalska "purpura jest dla biednych i wolontariuszy, ja nie mam żadnych zasług" - oświadczył abp Krajewski, odnosząc się do nominacji. W rozmowie z watykańskim portalem informacyjnym podkreślił, że nigdy się tego nie spodziewał ani "nie zabiegał" o to. "Ta nominacja nie jest dla mnie, ona jest dla jałmużnika" - dodał.

"Ja tylko zrobiłem to, co chciał zrobić Ojciec Święty" - zapewnił przyszły kardynał.

Od 1998 roku 54-letni obecnie abp Krajewski pracował w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Był jednym z ceremoniarzy za trzech pontyfikatów: Jana Pawła II, Benedykta XVI i przez kilka miesięcy po wyborze Franciszka w marcu 2013 roku.

3 sierpnia 2013 roku został mianowany przez niego papieskim jałmużnikiem i podniesiony do godności arcybiskupa. Wraz z tą nominacją - jak zauważają watykaniści - funkcja ta zaczęła nabierać coraz większego znaczenia, a abp Krajewski został jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Jałmużnik codziennie referuje papieżowi swoją działalność i informuje o sumach przekazanych na cele dobroczynne. Przeznaczany jest na nie w całości dochód ze sprzedawanych przez jego urząd papieskich błogosławieństw.

Na początku swej posługi odwiedził migrantów na włoskiej wyspie Lampedusa i przekazał im od papieża karty telefoniczne, by mogli zadzwonić do swych najbliższych.

Arcybiskup Krajewski wspiera również finansowo rzymskie rodziny, by mogły zapłacić rachunki za światło, gaz i wodę.

Występuje też z licznymi inicjatywami, dzięki którym uzyskiwane są środki na pomoc charytatywną. 

Jeden z takich pomysłów, który wywołał od razu duże zainteresowanie, to organizowana od kilku lat przed Bożym Narodzeniem loteria. Ci, którzy wykupią losy, mogą wylosować cenne prezenty, jakie otrzymuje papież, między innymi samochody osobowe, rowery, zegarki, złote pióra.

Gdy w kwietniu 2014 roku w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem papież Franciszek prowadził Drogę Krzyżową, arcybiskup Krajewski zawiózł pieniądze wraz ze świątecznymi życzeniami bezdomnym koczującym na stacjach kolejowych Wiecznego Miasta. Rozdał wtedy ponad sto kopert, w których obok bilecików z życzeniami od papieża było 40 lub 50 euro.

Urządzone przez jego urząd pod kolumnadą na Placu św. Piotra prysznice, zakład fryzjerski i punkt medyczny odwiedza codziennie około 150 bezdomnych i najuboższych.

Zakupił śpiwory dla spędzających noce w pobliżu Watykanu, a z grupą wolontariuszy roznosi tam kolacje. Pomagają mu w tym wolontariusze, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, watykańscy żandarmi. 

Podczas surowej zimy w 2016 roku każdej nocy zostawiał koło bazyliki swój otwarty samochód, aby bezdomni mogli się w nim ogrzać i spędzić noc. Zadbał o to, by noclegownie Caritas i innych organizacji charytatywnych otwarte były przez całą dobę.

W zeszłym roku z pieniędzy otrzymanych przez papieża opłacił koszt wynajmu i utrzymania plaży pod Rzymem, przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. Mieli oni zapewnione odpowiednie wyposażenie oraz pomoc ze strony wolontariuszy, wśród nich lekarzy i przedstawicieli włoskiego paraolimpijskiego związku pływackiego.

Przed rokiem oddał swoje służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii, która przybyła do Rzymu korytarzem humanitarnym, uruchomionym przez Wspólnotę świętego Idziego we współpracy z włoskim rządem. Zamieszkał wtedy w biurze.

"To nic nadzwyczajnego" - powiedział wówczas dziennikowi "La Repubblica". Podkreślił, że dzielenie się należy do "DNA Kościoła".

Dwa razy zabrał swych podopiecznych - rzymskich bezdomnych i ubogich - na przedstawienia występujących w mieście cyrków oraz na projekcję filmu w Auli Pawła VI. 

Był również z nimi w Muzeach Watykańskich, w tym w Kaplicy Sykstyńskiej, by mogli zwiedzić miejsca, które są dla nich niedostępne. Wizytę tę zakończyła wspólna kolacja.

W lutym 2017 roku abp Krajewski udał się na zakupy na tereny w środkowych Włoszech, zniszczone w serii trzęsień ziemi, by pomóc tamtejszym producentom i sprzedawcom żywności. Wysłany przez papieża kupił od nich artykuły spożywcze do stołówek dla ubogich w Rzymie.

Jałmużnik nie lubi nagłaśniać swej działalności i podkreśla, że wiele inicjatyw Franciszka udaje się zachować w tajemnicy. Zdementował pogłoski, jakoby w nocnych "akcjach" niesienia pomocy towarzyszył mu czasem sam papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ron/ kar/ js/

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook