Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ reaguje na rosyjskie uwagi o „drażliwych sprawach” w stosunkach dwustronnych

10.09.2017

- Polska opowiada się za kontynuowaniem rozmów z Rosją, które doprowadzą do uregulowania problemu nieruchomości dyplomatycznych w drodze porozumienia międzynarodowego; wobec braku postępu w tych rozmowach kontynuowane są działania procesowe - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Stanowisko polskiego MSZ jest reakcją na piątkową wypowiedź rzeczniczki MSZ Federacji Rosyjskiej. Maria Zacharowa powiedziała, że kwestia rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych pozostaje sprawą drażliwą w stosunkach z Polską. Dodała, że rozmowy na ten temat trwają, ale są trudne, z powodu rozbieżności w podejściu obu stron. Wskazała, że spośród niemal 20 obiektów w Polsce, którymi w swoim czasie dysponował Związek Radziecki, tylko trzy oficjalnie zostały przerejestrowane na Rosję. "Prawo do wykorzystywania pozostałych pod różnymi pretekstami jest kwestionowane" - powiedziała rzeczniczka.

"Odnosząc się do informacji o braku +przerejestrowania na Rosję+ kilkunastu nieruchomości użytkowanych przez stronę rosyjską na terytorium Polski, MSZ podkreśla, że dotyczy to nieruchomości, co do których strona rosyjska nie nabyła skutecznie praw lub weszła w ich posiadanie niezgodnie z prawem polskim, lub użytkuje te nieruchomości niezgodnie z prawem międzynarodowym" - podkreślono w komunikacie polskiego MSZ, który w niedzielę otrzymała PAP.

Resort podkreślił przy tym, że "wbrew postanowieniom umów międzynarodowych między PRL a ZSRR, strona polska nie otrzymała analogicznych nieruchomości na terenie ZSRR. Brak wykonania przez ZSRR zobowiązań międzynarodowych spowodował powstanie dysparytetu w posiadanych nieruchomościach".

"Strona polska opowiada się za kontynuowaniem rozmów, które doprowadzą do kompleksowego uregulowania tego zagadnienia w drodze porozumienia międzynarodowego. Ostatnie konsultacje w sprawie uregulowania statusu nieruchomości odbyły się w styczniu 2016 roku. Zgodnie z ustaleniami, strona polska przekazała stronie rosyjskiej projekt mapy drogowej. Strona rosyjska nie odniosła się do tych propozycji. Również mimo wstępnie zadeklarowanej przez Federację Rosyjską gotowości do wznowienia rozmów w czerwcu br. nie doszło do nich" - głosi stanowisko ministerstwa.

"Wobec braku postępu w rozmowach dwustronnych kontynuowane są działania procesowe, których celem jest doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem międzynarodowym i polskim" - podkreślono. 

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook