Jedynie prawda jest ciekawa


Polska ważnym partnerem w budowaniu obecności USA w Europie

30.11.2017
american13112017
Polska ważnym partnerem w budowaniu obecności USA w Europie

Polska jest traktowana w USA jako partner, odgrywający ważną rolę w budowaniu obecności USA w Europie w szerszym wymiarze: politycznym i gospodarczym - powiedział szef BBN Paweł Soloch przed odlotem z Waszyngtonu.

Podczas tej wizyty dominowały zagadnienia bezpieczeństwa zbiorowego, takie jak realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie w ubiegłym roku - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP. Soloch w środę zakończył trzydniową wizytę w stolicy USA.

W Waszyngtonie Soloch rozmawiał w Departamencie Stanu USA z: pierwszą zastępczynią asystenta sekretarza stanu ds. polityczno-wojskowych ambasador Tiną Kaidanow, z zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. europejskiego bezpieczeństwa Bruce'em Turnerem oraz z p.o. asystenta sekretarza stanu w Biurze ds. Międzynarodowego Bezpieczeństwa i Kontroli Zbrojeń Eliotem Kangiem. Ponadto, szef BBN w Pentagonie spotkał się z: pierwszą zastępczynią asystenta ministra obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Katie Wheelbarger i z Dave'em Welchem, kierownikiem wydziału ds. Europy w podległej Pentagonowi Agencji Obrony Antyrakietowej.

Podczas spotkań w imieniu władz Polski podziękowałem swoim amerykańskim rozmówcom i wyraziłem zadowolenie z tempa realizacji wszystkich decyzji - zarówno tych, które zostały podjęte przez NATO, jeśli chodzi o „wysuniętą obecność”, jak i tych, które zostały podjęte przez rząd amerykański. Chodzi tutaj o rozmieszczenie ciężkiej brygady (amerykańskiej w Polsce), a także o tempo budowy systemu antyrakietowego w Redzikowie - poinformował szef BBN.

Jak przekazał Soloch, amerykańscy rozmówcy zapewnili go, że stanowisko rządu USA wobec Rosji nie uległo zmianie, "przede wszystkim z powodu braku zmian w polityce prowadzonej przez Rosję, która pozostaje zagrożeniem dla bezpieczeństwa, poprzez dynamikę rozbudowy ofensywnych, agresywnych zdolności".

Wśród innych wątków poruszonych w rozmowach z przedstawicielami administracji USA prezydencki minister wymienił omówienie "wspólnego stanowiska Polski i USA wobec planowanych reform struktur dowodzenia NATO oraz perspektywę ewentualnego zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce".

O polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa Soloch rozmawiał też z przedstawicielami Kongresu, m.in. z republikańską kongresmenką polskiego pochodzenia Jackie Walorski ze stanu Indiana, demokratycznym kongresmanem Peterem Viscloskym z Indiany oraz z republikańskim kongresmanem Trentem Franksem z Arizony, należącym do wpływowej komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

W środę upłynęło 15 dni, jakie na podstawie ustawy o kontroli eksportu broni (Arms Export Control Act) miał Kongres na zablokowanie bądź zmodyfikowanie warunków oferty władz amerykańskich, które 14 listopada zgodziły się na sprzedaż Polsce najnowszej wersji systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym wyposażeniem militarnym o wartości do 10,5 mld USD. Wraz z upłynięciem tego terminu administracja USA może rozpocząć finalizowanie oferty.

Jak powiedział Soloch po spotkaniach w Kongresie, "przedstawiona Polsce oferta i jej warunki nie wzbudziły w Kongresie żadnych zastrzeżeń".

Teraz chodzi o jak najszybsze rozpoczęcie szczegółowych negocjacji, zresztą wiem, że wkrótce, za parę dni, przyjadą do Waszyngtonu moi koledzy z ministerstwa obrony, wiceminister Bartosz Kownacki i wiceminister Tomasz Szatkowski - poinformował szef BBN.

Przed odlotem do kraju Soloch rozmawiał też z przedstawicielami waszyngtońskich ośrodków opiniotwórczych, takich jak konserwatywna Fundacja Heritage, German Marshall Fund of the United States, Centrum Europejskich Analiz Politycznych (CEPA), Rada Atlantycka (Atlantic Council) oraz Rand Corporation. Jednym z omawianych tematów była lansowana przez Polskę koncepcja Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza nabrała dynamiki także z tego powodu, że pierwsze spotkanie 13 państw europejskich pasa północ-południe miało miejsce w Warszawie podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa - podkreślił szef BBN.

 

 

 

​PAP

Warto poczytać

 1. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 7. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 8. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook