Jedynie prawda jest ciekawa


Polska szuka sojusznika, aby odzyskać wrak

20.03.2017

- Polska szuka sojusznika w prawie międzynarodowym, bo odzyskanie wraku TU-154 w oparciu o relacje polsko-rosyjskie okazuje się niemożliwe - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

- Polska szuka sojusznika w prawie międzynarodowym, bo odzyskanie wraku TU-154 w oparciu o relacje polsko-rosyjskie okazuje się niemożliwe - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Jak dodał, błąd ws. wraku został popełniony na samym początku przez rząd PO-PSL.

Rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Luisa Moreno Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski szczątki Tu-154 - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak pisze dziennik, argentyński prokurator, ekspert prawa karnego ma wziąć udział "w procesie zmierzającym do odzyskania wraku polskiego samolotu z Rosji".

"Polska próbuje znaleźć sojusznika w prawie międzynarodowym, bo odzyskanie wraku w relacjach polsko-rosyjskich jak się okazuje, jest nieskuteczne, niemożliwe" - powiedział w programie TVP1 Dera. Zaznaczył, że Rosjanie blokują wydanie wraku uznając, że "jest jakieś niby jeszcze śledztwo". Choć - podkreślił - "mówią, że wszytko jest już wyjaśnione, sprawa jest zamknięta, raport Anodiny wszytko o tym mówi".

"To pokazuje, że strona rosyjska nie chce tego wraku wydać, więc trzeba się posłużyć prawem międzynarodowym, by Rosję do tego zmusić, bo nie powinno być tak, że ten wrak jest w rękach rosyjskich" - uważa prezydencki minister.

Na pytanie, czy zwrócenie się do b. prokuratora MTK nie jest dowodem na bezsilność polskich władz, odparł: "To nie jest kwestia bezsilności. Błąd podstawowy został popełniony na samym początku. Tutaj jest źródło tego, co mamy dziś po tylu latach od katastrofy, gdyż polska strona - wtedy rząd Platformy Obywatelskiej i PSL - dobrowolnie zrezygnowała z czegoś, z czego nie wolno było rezygnować i konsekwencje tego ponosimy do dzisiaj". Dodał, że obecne działania to szukanie sojusznika poprzez prawo międzynarodowe, by odzyskać to, co Polsce się należy.

Jak podkreślił minister bardzo trudne jest wymóc cokolwiek na rządzie Rosji i nikt nie jest w stanie dać gwarancji skuteczności. "To jest ten problem, przed którym stoimy w tej sytuacji. Próbujemy znaleźć każdą prawną możliwość, by ten wrak odzyskać" - mówił Dera.

Dopytywany, czy prezydent miał wiedzę na temat tego, że szef MON zwraca się w tej sprawie, odparł: "To jest wewnętrzne postępowanie i tutaj pan prezydent wiedzy na ten temat nie miał".

Dera pytany o relacje między prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, podkreślił, ze prezydent bardzo często spotyka się z szefem MON w Pałacu Prezydenckim. "Spotkania się odbywają, są rozmowy, są uzgodnienia, ustalenia więc nie ma mowy o jakimś wielkim konflikcie" - zaznaczył. Uważa, że opinie, że jest konflikt między Dudą i Macierewiczem wypowiadają osoby sfrustrowane tym, że nie rządzą.

"W 2014 r. odeszło z polskiego wojska 114 generałów, w zeszłym roku - 120. Jest różnica sześciu generałów. Wtedy nikt jakoś nie robił wielkiego larum. Jest coś normalnego, naturalnego, że dobiera się dowódców, że jest wymiana kadry kierowniczej, a w tej chwili robi się z tego jakąś totalną histerię" - zaznaczył Dera.

Jak dodał, z punktu widzenia prezydenta i obronności najistotniejsze jest to, aby nowi generałowi byli osobami przygotowanymi do dowodzenia, by byli sprawni. "Nominacje generalskie przechodzą przeze mnie. Są to znakomicie wyszkoleni dowódcy, którzy mają doświadczenie dowódcze. Dowodzili różnymi jednostkami. Nie jest tak, jak się próbuje przedstawić, że odchodzą ci jedyni, którzy potrafią dowodzić, i są zastępowani przez tych, którzy żadnej takiej umiejętności nie mają" - podkreślił Dera. Zaznaczył, że przychodzący na miejsce dochodzących generałów, są również dobrze przygotowani do dowodzenia.

[fot. commons.wikimedia.org]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook