Jedynie prawda jest ciekawa


Polska straci przez infoaferę?

14.05.2014

Rząd Tuska będzie mógł odetchnąć z ulgą, jeśli Komisję uda się przekonać. Jeśli nie, Polska zapłaci nie mało za kręcenie lodów przez ludzi PO.

Polska może stracić pieniądze na Program Operacyjny „Innowacyjna gospodarka” w części dotyczącej budowy społeczeństwa informatycznego. Takie zagrożenie to skutki infoafery, jaka wybuchła w Polsce. Nazywany przez szefa CBA „największą aferą III RP” skandal może nas sporo kosztować.

W odpowiedzi na interpelację posła Pawła Szałamachy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego przyznaje, że „certyfikacja została wstrzymana”. „Komisja Europejska w ostrzeżeniu, RJ/TMregio./dga2.b.2(2013)3926275, jednoznacznie deklaruje wstrzymanie certyfikacji 7. osi do czasu uzyskania ze strony polskiej jednoznacznych i szczegółowych wyjaśnień związanych z infoaferą. Komisja zaznacza, że bez tych wyjaśnień wstrzymanie certyfikacji może trwać aż do ostatecznego zakończenia postępowań sądowych w sprawie infoafery i spraw z nią związanych” - tłumaczy MiiRR.

W innym miejscu resort przyznaje, że wydatki, które zostały poczynione w sposób nierzetelny mogą zostać wycofane. „Takie wydatki uznawane są za niekwalifikowalne i nie mogą być certyfikowane do KE, a w przypadku gdy takie wydatki zostały już ujęte w deklaracjach przesyłanych do KE, następuje ich wycofanie” - tłumaczy ministerstwo.

Co ciekawe, mimo wszystko okazuje się, że Polska przekonuje Komisję Europejską, że administracja dobrze panuje nad wydatkowaniem środków unijnych. „W trwającej dyskusji z Komisją strona polska przekonuje o właściwym funkcjonowaniu procedur mających na celu zapewnienie ochrony interesów finansowych UE”. „W tym celu przekazane zostały informacje o zasadach współpracy pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz prokuraturą apelacyjną, dzięki której w przypadku wystąpienia podejrzenia nieprawidłowości w tych projektach zgodnie z obowiązującymi procedurami instytucje systemu wdrażania projektu identyfikują wydatki, przy poniesieniu których mogły wystąpić nieprawidłowości” - przekonuje resort minister Bieńkowskiej.

Jak widać Polska również w kontaktach z KE stosuje sztuki socjotechniczne, próbując przekonać, że tolerowanie afery korupcyjnej toczącej się na szczytach władzy jest dowodem na rzetelność procedur i administracji państwowej. Rząd Tuska będzie mógł odetchnąć z ulgą, jeśli Komisję uda się przekonać. Jeśli nie, Polska zapłaci nie mało za kręcenie lodów przez ludzi PO.

Po raz kolejny okazuje się, że Polacy płacą za działania polityczne rządu PO-PSL. Infoafera jest blamażem państwa, które jak w sprawie tragedii smoleńskiej, znów „zdało egzamin”. Jednak nie z rzetelnego działania na rzecz Polaków i polskich interesów. Infoafera pozwoliła zadbać o zupełnie inne interesy...

Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook