Jedynie prawda jest ciekawa


Polska dziękuje za pontyfikat Benedykta XVI

28.02.2013

W wielu kościołach w całej Polsce odbywają się nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI oraz w intencji jego następcy. O godz. 20 w wielu świątyniach zabrzmią dzwony, m.in. Zygmunt na Wawelu.

Benedykt XVI zakończy sprawowanie papieskiej posługi o godz. 20. Biskupi zachęcają do modlitwy i adoracji w intencji odchodzącego papieża oraz jego następcy.

O godz. 19 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza dziękczynna za dar pontyfikatu odchodzącego papieża. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w wydanym z tej okazji komunikacie zwrócił się z prośbą o modlitwę w parafiach i wspólnotach archidiecezji.

W Krakowie zakończenie pontyfikatu obwieści Dzwon Zygmunta - którego dźwięk rozbrzmiewa w szczególnie ważnych i tragicznych dla kraju momentach. "O godzinie 20 dzwonnicy zadzwonią na zakończenie pontyfikatu Benedykta XVI - jako wielkie dziękczynienie za osiem lat jego posługi duszpasterskiej" - powiedział PAP w czwartek proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

O tej porze - zgodnie ze wskazaniem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza - dzwony zabrzmią w kościołach całej archidiecezji. Wyrazem wdzięczności "za bogaty pontyfikat" mają być też wieczorne msze, m.in. uroczyste nabożeństwo w kościele św. Anny, któremu będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

O godz. 18 w archikatedrze przemyskiej Mszę dziękczynną odprawi tamtejszy metropolita i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Nabożeństwa dziękczynne mają odbyć się także we wszystkich parafiach archidiecezji, natomiast w niedzielę podczas mszy o dar mądrości dla kardynałów uczestniczących w konklawe wierni mają odmawiać litanię do św. Józefa, patrona Kościoła.

Podziękowaniem za pontyfikat ma być także nabożeństwo zaplanowane wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej, któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. O godz. 20 zabrzmi dzwon św. Wojciech. Abp Kowalczyk zarządził też, by w każdej parafii archidiecezji odprawiono mszę św. w intencji wyboru nowego papieża.

W ogólnopolskie podziękowania za pontyfikat Benedykta XVI włącza się też archidiecezja katowicka. "W archidiecezji katowickiej podziękujemy za posługę ojca świętego Benedykta XVI Eucharystią, sprawowaną w dniu oficjalnego zakończenia pontyfikatu (...) w katedrze i we wszystkich kościołach parafialnych" - poinformował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Msza dziękczynna  rozpocznie się w czwartek w katedrze o godz. 18.

Ponadto o godz. 20 w chwili zakończenia pontyfikatu Benedykta XVI, we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej zabrzmią dzwony.

Również we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej mają zostać odprawione msze św. w podzięce za pontyfikat Benedykta XVI, zaś o godz. 20 mają zabrzmieć dzwony. W archikatedrze św. Jakuba w Olsztynie nabożeństwo odprawi metropolita abp Wojciech Ziemba.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował na stronie internetowej, by we wszystkich kościołach archidiecezji w czwartek o godz. 20 zabrzmiały dzwony. Dwie godziny wcześniej w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie Głódź będzie przewodniczył mszy dziękczynnej za posługę Benedykta XVI oraz za wybór nowego papieża.

Gdy Benedykt XVI będzie opuszczać Watykan, w archikatedrze w Szczecinie trwać będzie nabożeństwo dziękczynne pod przewodnictwem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. W świątyniach archidiecezji zabrzmią dzwony.

Niewykluczone, że dzwony bić będą w czwartek w niektórych świątyniach archidiecezji łódzkiej - nie ma jednak decyzji w tej sprawie. Natomiast o godz. 19 w archikatedrze odbędzie się dziękczynne spotkanie, w trakcie którego oprócz czuwania modlitewnego pokazywane mają być fragmenty filmów z papieskich wizyt w Polsce. O godz. 20 rozpocznie się msza dziękczynna za pontyfikat, której będzie przewodniczyć metropolita abp Marek Jędraszewski. Po mszy zaplanowano koncert muzyki  organowej.

Dziękczynne nabożeństwo będzie odprawione także w katedrze wrocławskiej. "Takie Msze św. prawdopodobnie odbędą się również w niektórych parafiach, ale to indywidualne inicjatywy proboszczów. Być może w kościołach parafialnych zabiją dzwony, ale nie było tu jakichś specjalnych instrukcji ze strony kurii" - powiedział rzecznik wrocławskiej kurii metropolitalnej ks. dr Stanisław Jóźwiak.

W czwartek msze dziękczynne za pontyfikat zostaną też odprawione przez biskupów diecezjalnych m.in. w katedrach Radomiu (o godz. 18) i Kaliszu (o godz. 20).

O godz. 20 koniec pontyfikatu oznajmią dzwony dwóch poznańskich bazylik mniejszych - katedry i fary. W 2010 r. Benedykt XVI nadał drugiej z tych świątyń tytuł bazyliki mniejszej - podkreślający szczególne związki z Rzymem.

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaprosił wiernych do wspólnego dziękczynienia za pontyfikat w katedrze poznańskiej w najbliższą niedzielę. Również w niedzielę mają dziękować za pontyfikat Benedykta XVI wierni w parafiach diecezji rzeszowskiej; nabożeństwo dziękczynne w katedrze w Rzeszowie odbędzie się w czwartek o godz. 18.

5 marca o godz. 18 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie dziękować za pontyfikat będą biskupi z całej Polski, a także zagraniczni, biorący udział w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu  Polski. "Będziemy się także modlili o dary Ducha Świętego dla kardynałów, którzy zgromadzą się na konklawe dla wyboru nowego papieża" - napisał na stronie archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz.

11 lutego Benedykt XVI ogłosił, że z dniem 28 lutego o godz. 20 abdykuje. Odchodzący papież sprawował urząd od 19 kwietnia 2005 r. W dniach 25-28 maja 2006 r. odbył pielgrzymkę apostolską do Polski.

PAP/kop
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 2. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 3. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 4. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 5. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook