Jedynie prawda jest ciekawa


Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

24.04.2018
Chrzanowskawiki
Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Ta postać staje się jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów, całej tej naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, ochronę życia i poszanowanie życia drugiego człowieka - powiedział, podczas wtorkowej konferencji prasowej, abp Jędraszewski.

Hanna Chrzanowska była pielęgniarką, prekursorką domowej opieki na chorymi, współpracowniczką abp. Karola Wojtyły.

Mszy św., w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, podczas której odbędzie się obrzęd beatyfikacji przewodniczył będzie prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

- Obrzęd beatyfikacji jest ściśle połączony z liturgią mszy św. Nastąpi on zaraz po odśpiewaniu "Panie zmiłuj się nad nami". Wtedy metropolita krakowski zwróci się do kard. Angelo Amato z prośbą o beatyfikację. Będzie to prośba wypowiedziana w języku łacińskim - mówił ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Paweł Baran.

Biografię Służebnicy Bożej odczyta postulator procesu ks. prałat Mieczysław Niepsuj, a kard. Angelo Amato odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. W tym momencie uroczystości odsłonięty zostanie obraz z podobizną Hanny Chrzanowskiej. Jego autorem jest Zbigniew Juszczak, który namalował Chrzanowską w oparciu o zdjęcie zrobione, gdy miała 30 lat. Obraz ten po beatyfikacji trafi do kościoła św. Mikołaja.

W procesji do obrazu uczennica Hanny Chrzanowskiej - wicepostulator procesu Helena Matoga będzie niosła relikwiarz. W tym czasie wierni śpiewać będą inwokację do Hanny Chrzanowskiej.

Relikwiarz ma kształt serca, w którym ukryty jest maleńki fragment kości Chrzanowskiej, osłonięty miniaturowym pielęgniarskim czepkiem. Jego autorem jest Marek Nowak.

Cała liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami w języku polskim.

- Hanna Chrzanowską jest pierwszą błogosławioną z kręgu Jana Pawła II - mówiła dziennikarzom prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Izabela Ćwiertnia. - Nie było jeszcze osoby, z którą tak długo pracował Karol Wojtyła i która została beatyfikowana, choć wiele osób z jego kręgu jest kandydatami na ołtarze. Hanna Chrzanowska zabierała Karola Wojtyłę jeszcze jako wikarego, a potem młodego biskupa i kardynała do chorych. Ona go na nich uwrażliwiła - dodała.

Jak poinformował wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. Aleksander Wójtowicz, w bazylice zmieści się ok. 2 tys. osób, które będą mogły wejść do świątyni tylko do g. 9.00, po okazaniu niebieskich kart wstępu.

W bazylice będą m.in. biskupi, kapłani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kilkudziesięciu krewnych Hanny Chrzanowskiej, w tym jej chrześniak, pielęgniarki, położne i lekarze oraz około 300 osób chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami.

Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości gromadząc się na błoniach przed bazyliką. Dla nich przygotowano zielone karty wstępu. Z myślą o nich działać będą dwa telebimy.

Parkingi dla wiernych zostały wyznaczone m.in. przy Centrum Handlowym Zakopianka, przy ulicach Turowicza i Witosa - dla autokarów oraz na terenie Sanktuarium Jana Pawła II - dla autokarów i samochodów osobowych. Krakowska komunikacja miejska w dniu beatyfikacji od g. 8.00 do 15.00 będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.

Na terenie Sanktuarium posługę będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i pielęgniarek. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 500 osób: policja, strażacy, harcerze, wolontariusze.

Chrzanowska zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r. Jej proces beatyfikacyjny został wszczęty w 1998 r.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook