Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy politycy żegnają Johna McCaina: był wielkim przyjacielem Polski

26.08.2018
mccain26082018
Polscy politycy żegnają Johna McCaina: był wielkim przyjacielem Polski

Odszedł wielki przyjaciel Polski, polityk w starym stylu, Republikanin z krwi i kości, patriota i bohater wojenny - tak polscy politycy żegnają senatora Johna McCaina. Ten znany polityk Partii Republikańskiej zmarł w sobotę w wieku 81 lat.

"Moje myśli i modlitwy są z nim i jego rodziną. To wielka strata dla USA i relacji polsko-amerykańskich. Wszyscy będziemy za nim tęsknić" - napisała w niedzielę po południu na Twitterze doradczyni premiera ds. dialogu międzynarodowego, senator PiS Anna Maria Anders. Zamieściła też wspólne zdjęcie z senatorem McCainem zrobione podczas ich ostatniego spotkania na Capitolu w lutym 2017 roku.

"To był polityk w starym stylu, który szczyt swojej działalności miał w czasach, kiedy świat był podzielony, kiedy wszystko było jasne: był obóz dobra, na którego czele stała Ameryka i imperium zła po drugiej stronie" - powiedział w niedzielę rano w Polsat News szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Według niego to właśnie z okresu zimnej wojny pomiędzy USA a Związkiem Sowieckim wynikała sympatia McCaina do Polski - kraju, którego społeczeństwo przeciwstawiało się totalitarnemu sąsiadowi.

"Był bardzo zdecydowany w swoich wypowiedziach, jeśli chodzi o Rosję, nawet w tych momentach, kiedy polityka amerykańska była bardziej łaskawa w polityce rosyjskiej" - zauważył Sasin.

Inny gość programu, poseł PO Borys Budka ocenił, że McCain był przede wszystkim "Republikaninem z krwi i kości". "To była osoba, która przeciwstawiała się obecnemu prezydentowi (Donaldowi Trumpowi), ale z prostego względu, że w tej chwili prezydent z Republikanami, oprócz nazwy, ma mało wspólnego, jeśli popatrzymy na to, co dzieje się w sferze polityki zagranicznej i na arenie międzynarodowej" - powiedział Budka.

"Był prawdziwym przyjacielem naszego kraju i to wielokrotnie pokazywał. Był przedstawicielem właśnie tego skrzydła, które na bezpieczeństwo światowe i europejskie patrzyło pod kątem historii, a (McCain) umiał też z tej historii wyciągać wnioski" - podkreślił.

Polityk PSL Marek Sawicki, który - jak mówił - jako minister rolnictwa miał okazję spotkać się z McCainem w USA, również ocenił, że senator był wielkim przyjacielem Polski. "Polskie sprawy go interesowały" - powiedział Sawicki, przypominając, że McCain był zwolennikiem powrotu rolnictwa do miasta. "I to rolnictwa ekologicznego, wykorzystywania wszystkich wolnych enklaw na to, żeby rzeczywiście pokazać żyjącym w mieście, jak wygląda prawdziwe rolnictwo" - mówił.

Były prezydent i były przywódca Solidarności Lech Wałęsa w swym wpisie na Twitterze nazwał McCaina "prawdziwym amerykańskim bohaterem" i "wielkim przyjacielem Polski i Europy". "Nie zapomnimy jego przyjaźni i będzie on zawsze w naszej pamięci" - zapewnił Wałęsa. 

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił, że historia McCaina "to świadectwo niezłomności, odwagi i konsekwencji". "Przyjaciel Polski. Człowiek zasad" - napisał Schetyna, dodając, że jest dumny, iż mógł poznać senatora. 

Był wielkim przyjacielem polskiej demokracji i zaangażowania USA w Europie Środkowej i Wschodniej, człowiekiem niezwykłych zasad i odwagi - tak o zmarłym senatorze napisała liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. "Takich polityków coraz mniej na świecie. Będzie nam go bardzo brakowało" - dodała.

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, składając kondolencje na Twitterze, zaznaczył, że poparcie McCaina dla Polski i krajów Europy Środkowej było dla Polaków inspirujące przy wychodzeniu z sowieckiej dominacji w kierunku niepodległości i społeczności transatlantyckiej. 

Kondolencje na Twitterze złożył też były szef MON Antoni Macierewicz, który podkreślił, że McCain zostanie zapamiętany jako żarliwy zwolennik, odstraszającej rosyjską agresję, amerykańskiej obecności militarnej na wschodniej flance NATO i w Polsce. 

B. szef MSZ Radosław Sikorski, który określił McCaina jako wielkiego przyjaciela Polski, ocenił, że najlepszym wyrazem szacunku obecnych władz w Polsce wobec amerykańskiego senatora byłoby zrobienie tego, "o co do nich apelował". W ostatnich latach McCain wyrażał swoją krytykę wobec zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości; w ubiegłym roku zatwierdzenie przez polski parlament ustawy o Sądzie Najwyższym określił jako "krok wstecz dla demokracji".

W piątek rodzina poinformowała, że John McCain zdecydował się zaprzestać terapii, a skłoniły go do tego postępy choroby (glejaka wielopostaciowego) i wiek. W sobotę przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk napisał na Twitterze: "to dzięki Johnowi McCainowi nasza wiara w republikańskie ideały i wartości trwa". "Drogi senatorze, Europa jest dziś z tobą" - dodał w sobotnim wpisie Tusk. 

PAP

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook