Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy politycy wskazują, kto wygra w wyborach do Bundestagu. Faworyt jest jeden

24.09.2017

Prawdopodobna wygrana obecnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, to utrzymanie stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich- ocenił wiceszef MON Bartosz Kownacki. Zdaniem szefa klubu PO Sławomira Neumanna, wygrana Merkel jest przesądzona.

W niedzielę na antenie Radia Zet politycy rozmawiali o wyborach w Niemczech oraz o stosunkach polsko-niemieckich.

W niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze czynne są od godz. 8. Do wyboru nowego Bundestagu uprawnionych jest 61,5 mln obywateli. O miejsca w parlamencie ubiega się 4828 kandydatów i 42 partie. Faworytem wyborów jest blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegająca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział, że "prawdopodobny wybór Merkel, to utrzymanie pewnego status quo i stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich". "Jest prowadzony dialog z Niemcami, jest współpraca na właściwym poziomie. Oczywiście są różne wizje Europy, różne spojrzenia na poszczególne sprawy, ale te relacje są dobre" - podkreślił.

Szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił, że wygrana Merkel w wyborach "wydaje się przesądzona".

Pytany, czy wybory w Niemczech są ważne dla Polski, polityk PO odpowiedział: "Jeżeli Angela Merkel będzie miała mocny mandat wyborczy, to razem z Francją naprawdę może dojść do przyspieszenia integracji unijnej i wtedy my będziemy mieli naprawdę duży problem, bo to już nie będzie kwestia stosunków między Polską a Niemcami, tylko między Polską a Europą".

"Polska musi zacząć prowadzić politykę proeuropejską, a nie antyeuropejską" - przekonywał Neumann.

Doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska przyznała, że Niemcy, w odróżnieniu od innych państw, "potrafią sformować koalicje i rządzić państwem, w taki sposób, że dwie - przez lata bardzo rywalizujące ze sobą partie - wchodzą w układ polityczny. "Sytuacja (w Niemczech) bynajmniej nie zapowiada rewolucji" - oceniła.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana o znaczenie wyborów w Niemczech dla Polaków, powiedziała: "Z naszego punktu (widzenia) bardzo ważne, żeby nie tworzyły się dwie strefy: strefa euro i strefa pozostałych krajów, Europa dwóch prędkości. Jak najszybciej powinniśmy wchodzić do strefy euro".

Wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj przekonywała z kolei, że "Niemcy po prostu robią interesy". "My powinniśmy z nimi rozmawiać, jako partner biznesowy. Nie szabelka, nie emocje, nie te wszystkie ruchy, o których rozmawiamy, czyli rozmawianie o reparacjach w formie medialnych doniesień, tylko rzeczywiste podejście - usiąść do stołu i rozmawiać (na) chłodno" - zaznaczyła.

Wiceszef klubu PSL Marek Sawicki przekonywał, że Polsce "potrzebna jest Francja i Niemcy, żebyśmy w ramach Trójkąta Weimarskiego byli w trzonie kształtującym przyszłość Unii Europejskiej, a nie w jej ogonie". 

PAP

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook