Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy z Donbasu są już w Polsce

13.01.2015

Uchodźcy polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy są już na terytorium naszego kraju. Na lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały trzy samoloty CASA z Polakami na pokładzie, które przyleciały z Charkowa.

Zapowiedziano przylot jeszcze dwóch samolotów. Łącznie na opuszczenie wschodniej Ukrainy zdecydowało się 178 osób. Nasi rodacy zostaną umieszczeni w Kompleksie Recepcyjno-Wypoczynkowym w Łańsku oraz w ośrodku Caritasu w Rybakach.

Większość ewakuowanych osób stanowią rodziny z dziećmi, również niemowlętami. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie. Na pokładach samolotów znalazły się również osoby starsze.

Polakami, którzy zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, zaopiekują się organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców.

Osoby ewakuowane z Donbasu mogą liczyć na kursy języka polskiego, a także zajęcia mające na celu przygotowanie ich do zawodu. Ponadto nasi rodacy mogą liczyć opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zaapelowała do samorządów i organizacji pozarządowych o składanie ofert pracy i proponowanie mieszkań dla ewakuowanych Polaków.

„Mamy już kilkanaście takich ofert” - powiedziała Piotrowska.

Przypomnijmy, że na opuszczenie terenu kontrolowanego przez prorosyjskich terrorystów zdecydowało się 178 Polaków. Może zamiast mówić „już” minister Piotrowska powinna powiedzieć „dopiero”?

gah/rmf24.pl

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 2. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 3. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 4. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 5. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 6. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook