Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy nie tęsknią za Tuskiem

29.12.2015

Ciekawe wyniki sondażu na temat Donalda Tuska publikuje dzisiejszy „Fakt”. Otóż wg badania przeprowadzonego przez TNS Polska były premier i założyciel PO, ciszący się przez lata wysokim zaufaniem wyborców, nie miałby dziś wielkich szans, gdyby stanął do wyborów prezydenckich. Przynajmniej na starcie.


W sondażu TNS Polska przeprowadzonym dla Faktu zadano następujące pytanie: Gdyby w 2020 r. Donald Tusk kandydował w wyborach to na kogo by Pan/Pani głosował/a?
Odpowiedzi wyglądały się następująco:
Andrzej Duda 26 proc.; Ryszard Petru 14 proc.;Paweł Kukiz 13 proc.;Donald Tusk 9 proc.;Barbara Nowacka 6 proc.;Władysław Kosiniak-Kamysz 3 proc.; Żaden z powyższych 29 proc.
Z sondażu wynika, że były premier nie tylko nie znalazłby się w drugiej turze wyborów z Andrzejem Dudą (43 l.), ale przegrałby z Ryszardem Petru (44 l.) i z Pawłem Kukizem (52 l.)! Wynik 9 procent to z pewnością mniej, niż by się można było spodziewać — zauważa Fakt.
Oczywiście nie przekreśla to szans przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, bo do kolejnych wyborów prezydenckich zostało jeszcze 5 lat. Ale dziś wygląda na to, że rodacy nie chcą jego powrotu do krajowej polityki - czytamy w artykule.
Zdaniem dr Olgierda Annusewicza, politologa z UW - to czy wystartuje w wyborach prezydenckich, zależy od oceny, jaką wystawi mu środowisko międzynarodowe.
Jeśli noty będą dobre, jego akcje wzrosną. W przeciwnym razie – ostro poszybują w dół — przewiduje.
Gdyby postanowił wejść w bieżącą politykę teraz, straciłby. Musi wyczuć odpowiedni moment — ocenia Annusewicz.
Wg Katarzyny Szymańskiej-Borginon, brukselskiej korespondentki RMF FM, kończący się rok nie był rokiem sukcesu Tuska.
To bardziej rok nauki – zarówno języka angielskiego, jak i poruszania się po instytucjach europejskich – nawiązywania kontaktów. Wiele osób zarzuca mu, że nie potrafi wejść w środowisko brukselskie, nie czuje się w nim dobrze. Nie spotyka się wystarczająco często z ambasadorami, eurodeputowanymi. Problem ma również z komunikacją z dziennikarzami. To zadziwiające, bo wcześniej, jeszcze jako premier, zachowywał się profesjonalnie: potrafił oddzielić sferę emocji od polityki i nie obrażał się na dziennikarzy. Teraz trochę to szwankuje — tłumaczy.
Tusk gra o wysoką stawkę, którą jest jego reelekcja. Wie jednak dobrze, że bez poparcia Merkel nie ma co liczyć na kolejną kadencję w RE. Wiele będzie zależało od tego, jak sprawa uchodźców odbije się na pozycji kanclerz Merkel – w samych Niemczech i w Brukseli — dodaje. .
Dr Wojciecha Jabłońskiego, specjalistę od marketingu politycznego - takie wyniki sondażu nie dziwią.

Dla polityka liczy się obecność w mediach. Polityk, który w mediach nie istnieje, przestaje być popularny. Donald Tusk opuścił polskie podwórko. W związku z tym przestał być brany pod uwagę jako kandydat na stanowiska publiczne. Tusk, aby odrobić zaufanie Polaków, musiałby stać się z powrotem politykiem z pierwszej linii, bo obecnie takim nie jest. Ale gdy wróci, może już nie być dla niego miejsca w Platformie, bo pojawili się tam tacy politycy, jak np. Sławomir Neumann. I wydaje się, że tak jak kiedyś Tusk „nie miał z kim przegrać”, tak w tym momencie – nie ma do czego wracać — komentuje.

ansa/ Fakt

[fot. TVP Info]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook