Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy najbardziej ufają prezydentowi

30.11.2016

W nowym sondażu CBOS prezydent Duda i premier Szydło cieszą się największym zaufaniem.

Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami listopadowego rankingu zaufania CBOS. Największą nieufność budzą: szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider PO Grzegorz Schetyna i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.


Listopad nie przyniósł zmian w czołówce rankingu zaufania do polityków - podkreśla CBOS.


61 proc. ankietowanych zadeklarowało zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z październikiem); nieufność do prezydenta wyraża 25 proc. (bez zmian).


Premier Beacie Szydło ufa 51 proc. badanych (spadek o 6 pkt proc. w porównaniu z październikiem); nie ufa jej 33 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.).


Pawłowi Kukizowi ufa 46 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), u 25 proc. jego osoba budzi nieufność (spadek o 2 pkt proc.).


40 proc. badanych ufa ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze (to mniej o 4 pkt proc. w porównaniu do badania w październiku); nie ufa mu także 40 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).


Na piątym miejscu w rankingu znalazł się Jarosław Kaczyński; ufa mu 37 proc. ankietowanych (bez zmian); liderowi PiS nie ufa 50 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.)


Po tyle samo ankietowanych - 35 proc. - ufa wicepremierowi, ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu (mniej o 1 pkt proc.) oraz liderowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru (bez zmian). Nie ufa im odpowiednio: 14 proc. (bez zmian) i 29 proc. (spadek o 3 pkt proc.)


Wicepremierowi, szefowi resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 33 proc . ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 26 proc. (bez zmian).


Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej cieszy się zaufaniem 32 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa jej 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 31 proc. badanych ufa szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.).


Na nieco niższym poziomie kształtuje się zaufanie do szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i szefa MON Antoniego Macierewicza; obu tym politykom ufa po 28 proc. ankietowanych. W przypadku lidera PSL jest to spadek o 1 pkt proc.; w przypadku Macierewicza spadek o 2 pkt proc. Nie ufa Kosiniakowi-Kamyszowi 13 proc. badanych (bez zmian); szefowi MON - 51 proc. (o 1 pkt proc. mniej).


25 proc. ufa szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu (mniej o 1 pkt proc.); nie ufa mu 27 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Także minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej ufa 25 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa jej 26 proc. (to więcej o 1 pkt proc.)


Zaufanie do szefa PO Grzegorza Schetyny deklaruje 24 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.); nie ufa mu 40 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) 21 proc. badanych ufa marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa mu 19 proc. (bez zmian).


Wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiem ufa 20 proc. badanych (bez zmian); temu politykowi nie ufa także 20 proc. (mniej o 1 pkt proc.).


19 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (to mniej o 1 pkt proc.); nie ufa mu 18 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.). Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 16 proc. badanych (bez zmian); nie ufa mu 12 proc. (mniej o 2 pkt proc.).


Zaufanie do lidera SLD Włodzimierza Czarzastego deklaruje 15 proc. (bez zmian); brak zaufania – 18 proc. (spadek o 2 pkt proc.).


Z sondażu wynika również, że 54 proc. ankietowanych nie zna marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego; po 41 proc. badanych nie zna ministra zdrowia oraz lidera SLD. Do najmniej znanych polityków należą także: marszałek Kuchciński (nie zna go 39 proc. badanych); lider PSL (nie zna go 38 proc.), minister kultury Piotr Gliński (nie zna go 37 proc.), minister rodziny Elżbieta Rafalska (35 proc.), minister edukacji Anna Zalewska (32 proc.), wicepremiera ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego (31 proc.)


Badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


Mly/PAP


fot. [PAP/Jacek Turczyk]Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook