Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy chcą łatwiejszego dostępu do broni? Nic bardziej mylnego

19.10.2017

84 proc. Polaków badanych przez CBOS uważa, że dostęp do broni palnej powinien być ściśle ograniczony; 11 proc. opowiada się za liberalizacją obecnych przepisów.

Za ułatwieniem dostępu do broni palnej wyraźnie częściej opowiadają się mężczyźni, a także młodsi badani (poniżej 35 roku życia). Ten postulat częściej popierają także ci, którzy sami mają bezpośredni lub pośredni kontakt z bronią palną (za ułatwieniem dostępu do niej opowiada się 21 proc. spośród nich, a ścisłe ograniczenie popiera 75 proc.).

Na pytanie, jaki byłby skutek uproszczenia przepisów 79 proc. przewiduje, że liczba obywateli posiadających broń palną zwiększyłaby się. 11 proc. sądzi, że nie wpłynęłoby to na liczbę obywateli posiadających broń palną.

Zdaniem 90 proc. respondentów upowszechnienie posiadania broni palnej przyczyniłoby się do zwiększenia liczby wypadków z użyciem broni; 83 proc. uważa, że zwiększyłaby się liczba zabójstw. Według 73 proc. liberalizacja prawa przyczyniłaby się do ograniczenia przestępczości (21 proc. jest innego zdania); zdaniem 61 proc. przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa (30 proc. jest odmiennego zdania).

Badani, którzy opowiadają się za zliberalizowaniem prawa dostępu do broni, znacznie lepiej oceniają możliwe skutki upowszechnienia posiadania broni palnej. 96 proc. z nich uważa, że przyczyniłoby się to do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, a 66 proc. sądzi, że takie zmiany skutkowałyby ograniczeniem przestępczości. Jedynie 38 proc. z tej grupy twierdzi, że wzrosłaby liczba zabójstw, a 71 proc. - że zwiększyłaby się liczba wypadków z użyciem broni palnej.

85 proc. deklaruje, że nie starałaby się o pozwolenie na broń, gdyby procedura jego uzyskiwania została uproszczona (66 proc. opowiedziało się za opcją "zdecydowanie nie", 19 proc. wybrało opcję "raczej nie"); zwolenników w tej grupie badanych jest 13 proc. (7 proc. wybiera odpowiedź "raczej tak", a 6 proc. jest zdecydowanie przekonanych, że chcieliby uzyskać takie uprawnienia).

Relatywnie najczęściej taką chęć wyrażają ludzie młodzi (22 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat i 34 proc. badanych w wieku od 18 do 24 lat), a także zdecydowanie częściej mężczyźni (21 proc.) niż kobiety (5 proc.). O pozwolenie wystąpiłoby 65 proc. osób uważających, że przepisy o dostępie do broni należy zliberalizować.

Głównym powodem, jaki wymieniają osoby deklarujące, że starałyby się o pozwolenie, jest chęć posiadania broni do samoobrony (46 proc., czyli 6 proc. ogółu badanych); ochrona miru domowego (21 proc., czyli 3 proc. ogółu) oraz na zamiar sportowego uprawiania strzelectwa (13 proc., czyli 2 proc. ogółu).

Według 73 proc. badanych, liberalizacja procedur spowodowałaby zwiększenie liczby osób posiadających broń; 11 proc. ocenia, że nie wpłynęłoby to na liczbę obywateli ją posiadających.

Wśród badanych przez CBOS 4 proc. ma osobisty kontakt z bronią (posiada ją lub używa w pracy, na strzelnicy lub w czasie polowania), a 29 proc. zna osobiście kogoś, kto posiada broń. Badani w znacznej większości uważają, że dziś w Polsce trudno jest zdobyć pozwolenie na broń (53 proc.), a według 16 proc. jest to łatwe. 31 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

CBOS podkreśla, że gdy w kwietniu br. badał tę kwestię, 89 proc. badanych twierdziło, że Polska jest miejscem bezpiecznym do życia, a 95 proc. dobrze oceniało bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

W październikowym badaniu CBOS pytał o poczucie zagrożenia przestępczością, by zobaczyć, w jaki sposób jest ono powiązane z opiniami dotyczącymi dostępu do broni palnej. Większość Polaków (62 proc., w kwietniu było to 60 proc.) nie obawia się, że sami padną ofiarą przestępstwa, a nieco mniej (ale również ponad połowa: 55 proc., w kwietniu 52 proc.) nie żywi takich obaw w odniesieniu do swojej najbliższej rodziny.

W sumie niespełna połowa badanych (49 proc.) deklaruje, że obawia się, iż ofiarą przestępstwa padną oni sami lub ktoś z ich najbliższej rodziny. 8 proc. ogółu respondentów bardzo się tego obawia.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook