Jedynie prawda jest ciekawa


Podział Mazowsza korzystny dla Polski

03.12.2016

Podział Mazowsza na dwa regiony statystyczne, tzw. NUTS 2, pozwoli Polsce pozyskać większe środki z Unii Europejskiej w perspektywie finansowej po roku 2020 – powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Zmiana ułatwi też prowadzenie polityki rozwojowej - dodał.

Rozporządzenie, które dzieli Mazowsze na dwie części opublikowano pod koniec listopada w dzienniku urzędowym UE. Zmiany wejdą w życie z początkiem 2018 roku. 

Jak tłumaczy Kwieciński, to zabieg czysto statystyczny o znaczeniu unijnym, lecz nie mający wpływu na podział administracyjny Polski. "To są dwa odrębne procesy" - zaznacza. 

"Do tej pory mieliśmy 16 jednostek na poziomie tzw. NUTS 2 (...). W tej chwili dzielimy jeden z nich - najbogatszy, mazowiecki - na dwa. Złożyliśmy taki wniosek na początku roku po przeprowadzeniu bardzo głębokich analiz i wielu konsultacji" - wyjaśnia. 

"Ten nasz ruch nie jest niczym nadzwyczajnym w UE, bo wiele krajów już tak zrobiło" – powiedział. Jak dodał, chodzi zarówno o stare kraje członkowskie, jak chociażby Hiszpania z Madrytem, Portugalia z Porto czy Irlandia z Dublinem, ale też nowe kraje członkowskie m.in. Czechy z Pragą czy Słowacja z Bratysławą. 

Polska dokonała tego teraz, ponieważ - jak wskazuje wiceminister - w poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 to się nie opłacało. "Po tych analizach wiedzieliśmy na pewno, że jeżeli podzielimy Mazowsze na takie dwa regiony, to i kraj, i Mazowsze otrzymają więcej pieniędzy" - zaznaczył. 

"Tych środków będzie więcej. Będziemy mieli więcej środków dla kraju, będziemy mieli więcej środków dla Mazowsza w jego obecnym kształcie" - dodał. 

NUTS 2 metropolii warszawskiej (region warszawski stołeczny) po podziale tworzy Warszawa wraz z powiatami: warszawskim zachodnim, pruszkowskim, grodziskim, piaseczyńskim, otwockim, mińskim, wołomińskim, legionowskim i nowodworskim. Drugi region (mazowiecki regionalny) obejmuje pozostałą część województwa. 

"Oczywiście ktoś może zapytać, dlaczego nie zostawiliśmy samej Warszawy bez tych dziewięciu powiatów. Po pierwsze ze względu na logikę prowadzenia procesu rozwoju, gdzie te powiaty naturalnie tworzą aglomerację. Po drugie są one na tyle bogate, że bardzo silnie podciągnęłyby pozostałą część województwa, (...) dlatego to zostało w ten sposób podzielone" - mówił Kwieciński. 

Wiceminister ocenia, iż nowy podział statystyczny uprości również prowadzenie polityki rozwojowej. "Do tej pory był poważny dysonans przy prowadzeniu polityki regionalnej na Mazowszu: czy mamy się zajmować bogatą stolicą z PKB prawie 180 proc. średniej unijnej (...), czy mamy się zajmować tymi biedniejszymi NUTS 3, takimi jak siedlecki, ostrołęcki, ciechanowski czy radomski, które są na poziomie niewiele różniącym się od Polski wschodniej" - zauważył. 

"Tutaj tego dysonansu nie będzie. Będzie nam łatwiej prowadzić politykę regionalną" - dodał.

Rozporządzenie UE jest rezultatem rewizji wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych w UE (NUTS). Zmiany, które wejdą w życie z początkiem 2018 roku, dotyczą nie tylko Polski, ale też innych krajów unijnych. 

W następstwie podziału Mazowsza na dwie jednostki, liczba regionów NUTS 2 w Polsce wzrośnie z 16 do 17. Ponadto, zmianie ulegają nazwy dwóch poziomów NUTS w Polsce: poziom NUTS 1 będzie nazywał się "makroregiony" (dotychczasowa nazwa to "regiony"), a poziom NUTS 2 będzie nosił nazwę "regiony" (dotychczasowa nazwa to "województwa"). 

Ministerstwo Rozwoju podaje, że przy tak wyznaczonym podziale jednostka statystyczna obejmująca Warszawę będzie liczyła 2,96 mln mieszkańców (według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r.), natomiast jednostka statystyczna obejmująca pozostałą część województwa mazowieckiego - 2,36 mln osób. 


ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook