Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

14.07.2018
1270grunwald
Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

Inscenizacja jednej z największych bitew średniowiecznej Europy odbyła się pod Grunwaldem po raz 21. W widowisku wystąpiło około 1,3 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach, którzy wcielili się w pieszych i konnych rycerzy, giermków, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Na pola Grunwaldu przybyli członkowie bractw rycerskich i pasjonaci historii średniowiecza z wielu krajów. W tym roku po raz pierwszy w bitwie uczestniczyło kilku rekonstruktorów z Republiki Południowej Afryki, którzy dołączyli do Chorągwi Pomezańskiej. Inni cudzoziemcy zasilili szeregi obu walczących stron, np. w Chorągwi Krakowskiej byli rycerze z Węgier, Ukrainy i Niemiec.

Zdaniem dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymona Dreja, inscenizacja jest najważniejszym w roku wydarzeniem kulturalnym związanym z tą placówką. Jak ocenił, są co prawda ważniejsze wydarzenia naukowe, ale o nich mówi się mniej, bo nie są tak spektakularne jak plenerowe widowisko bitewne.

"Inscenizacja bitwy jest żywym teatrem historii, formą edukacji i wpajania uczuć patriotycznych, bo również to jest misją naszego muzeum" - dodał Drej.

Jak co roku widzowie mogli zobaczyć scenę wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie królowi Władysławowi Jagielle, utratę w boju i odzyskanie przez Polaków chorągwi z białym orłem oraz śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena, która ostatecznie przesądziła o losach bitwy.

Jak powiedział PAP reżyser widowiska Krzysztof Górecki, scenariusz opiera się w znacznym stopniu na epizodach znanych z historii, które są stałe, ale autorzy starają się wzbogacić go za każdym razem o nowe akcenty.

W poprzednich latach stawiano głównie na edukacyjną wartość widowiska, starając się wyjaśnić publiczności np. średniowieczne taktyki walki i tajniki wojskowości. Tym razem większy nacisk położono na literacką warstwę opowieści. Dlatego widowisko rozbudowano o wydarzenia poprzedzające bitwę. Rozpoczęło się od scen spalenia przygranicznej wsi przez Krzyżaków i reakcji polskiego króla, który na wieść o niepokojach na pograniczu rozesłał wici i wezwał rycerzy na wyprawę wojenną.

Zdaniem Góreckiego, przy tak dużej liczbie walczących największą trudność stanowi koordynacja. W trakcie walki reżyser kontaktował się z wyposażonymi w krótkofalówki "sierżantami", którzy przekazywali komendy dowódcom poszczególnych chorągwi. Pozwalało to korygować ruchy wojsk i synchronizować kolejne etapy walki z odpowiednim podkładem muzycznym i narracją lektora.

W ramach trwających do niedzieli "Dni Grunwaldu" odbywają się też turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty. Można zwiedzać obozowisko rycerskie oraz osadę rzemieślników i kupców, w której ustawiono kramy z replikami średniowiecznych wyrobów rzemieślniczych i innymi historycznymi akcesoriami.

W tym roku przyjechało na grunwaldzką inscenizację mniej turystów niż w poprzednich latach. Powodem mogła być wietrzna i deszczowa pogoda; dopiero dwie godziny przed bitwą zrobiło się słonecznie.

Jak poinformowała PAP sierż. szt. Anna Balińska z komendy powiatowej w Ostródzie, według szacunków policji sobotnią inscenizację obejrzało około 15 tys. widzów.

(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

fot. PAP/Tomasz Waszczuk


Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook