Jedynie prawda jest ciekawa


PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. wypadku premier

07.03.2017

Zawiadomienie do Prokuratury Krajowej ma zostać złożone przez Platformę jeszcze we wtorek.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że jeszcze we wtorek złożą do prokuratury zawiadomienie związane z niezabezpieczeniem danych z komputerów w dwóch samochodach, które wchodziły w skład rządowej kolumny podczas wypadku z udziałem premier Beaty Szydło.

"Kłamstwa, kuglarstwo - temu mówimy nie. Składamy zawiadomienie do prokuratury związane z niezabezpieczeniem danych z komputerów pojazdowych w dwóch samochodach ochronnych. Zastanawiamy się również i prawdopodobnie to zawiadomienie obejmie również to, czy prokuratura zabezpieczyła, czy BOR przekazał prokuraturze dane z telefonów, z komunikacji pomiędzy funkcjonariuszami BOR-u a centralą" - powiedział we wtorek na briefingu prasowym w Sejmie Krzysztof Brejza (PO).

Zaznaczył, że nagrania rozmów funkcjonariuszy BOR-u przed wypadkiem stanowią istotny materiał dowodowy, gdyż - jak dodał - na nagraniach rejestrowanych w centrali BOR-u został uchwycony sygnał dźwiękowy lub nie. "Pytanie, czy BOR ukrywa prawdę, czy przekazał prokuraturze nagrania z komunikacji pomiędzy centralą a funkcjonariuszami znajdującymi się w tych limuzynach?" - dodał poseł PO.

Brejza poinformował, że zawiadomienie zostanie złożone jeszcze we wtorek. Jak powiedział PAP, będzie ono złożone w Prokuraturze Krajowej.

Poseł PO mówił, iż otrzymał informacje z BOR, że "nie zabezpieczono, nie zgrano" danych dotyczących "samochodów ochronnych", pierwszego i trzeciego pojazdu z kolumny. "Dlaczego tak uczyniono, nie wiadomo. Komputery pokładowe tych samochodów zarejestrowały wiele parametrów ruchu, prędkość, siłę hamowania. Nie wiemy, dlaczego BOR, prokuratura nie dopełniła tej staranności, dlaczego nie ujawniono z jaką prędkością poruszały się te samochody" - zaznaczył Brejza.

W ubiegłym tygodniu nadzorująca śledztwo w sprawie wypadku Prokuratura Regionalna poinformowała, że udało się pozyskać dane z rejestratora samochodu audi A8, którym jechała 10 lutego premier Beata Szydło.

Polityk Platformy odniósł się także do nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", z których wynika, że rejestratory, które na zlecenie prokuratury zbadał biegły, wykazały, iż kierowca audi wcisnął hamulec, gdy na liczniku było 85 km/h. We wtorkowym wydaniu "Rz" zaznaczono, iż szacuje się, że czas, jaki mija pomiędzy zdjęciem nogi z gazu a naciśnięciem hamulca, wynosi ok. 1,5 sekundy, co pozwala zakładać, że tuż przed hamowaniem samochód jechał szybciej.

"Powstaje pytanie, dlaczego minister Błaszczak kłamał w sobotę po wypadku, gdy mówił o prędkości ok. 50 km na godzinę. Czemu służą te kłamstwa? Ponieważ kłamał także w sprawie pracy kierowców, kiedy mówił, że kierowca rozpoczął pracę o godz. 18" - powiedział Brejza. Zaznaczył, że wszyscy trzej kierowcy kolumny rządowej mieli zdecydowanie przekroczony czas pracy określony w rozporządzeniu z 2004 r.

Poseł PO Mariusz Witczak uważa, że Błaszczak informując o wypadku wprowadzał opinię publiczną w błąd. "Zachowanie ministra Błaszczaka wygląda tak, jakby to było utrudnianie śledztwa. Minister Błaszczak niestety wpisuje się bardzo dobrze w trzecią prawdę tishnerowską. Ta trzecia prawda może być dzisiaj swobodnie określana mianem prawdy Mariusza Błaszczaka" - powiedział poseł PO Mariusz Witczak.

11 lutego, dzień po wypadku rządowej kolumny, szef MSWiA informował, że kierowca samochodu, w którym podróżowała premier, rozpoczął służbę o godz. 18. Podkreślał, że zeznania świadków i dowody wskazują, że kolumna poruszała się zgodnie z przepisami, a funkcjonariusze zachowali się prawidłowo i zapewnili bezpieczeństwo uczestnikom wypadku.

Pełniący obowiązki szefa BOR informował, że kolumna trzech pojazdów Biura Ochrony Rządu była prawidłowo oznakowana i poruszała się z prędkością około 50 km/h.

Do wypadku doszło 10 lutego w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento; jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

14 lutego prokuratorski zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku usłyszał kierowca fiata Sebastian K. Kierowca nie przyznał się do winy, prokuratura nie podaje treści jego wyjaśnień. Śledztwo w tej sprawie prowadzi zespół trojga prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Nadzór nad śledztwem objęła Prokuratura Regionalna w Krakowie.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook