Jedynie prawda jest ciekawa


PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

25.03.2017

Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu - przekonywali w sobotę w Olsztynie politycy tej partii. Ich zdaniem zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

Przedstawiciele władz krajowych Platformy rozmawiali w Olsztynie z samorządowcami z Warmii i Mazur. Zdaniem wiceszefa PO Tomasza Siemoniaka, takich spotkań i dyskusji jest wiele w całym kraju, bo samorządowcy są zaniepokojeni planowanymi przez PiS zmianami w ordynacji. Jak ocenił, PiS wprowadziło samorząd terytorialny w "stan wrzenia".

Polityk PO poinformował, że w piątek zarząd krajowy PO poparł deklarację przyjętą w połowie marca w Warszawie przez samorządowców zrzeszonych w sześciu korporacjach. Powołali oni wówczas Samorządowy Komitet Protestacyjny i wyrazili sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd PiS zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. 

Siemoniak, który jest pełnomocnikiem Platformy ds. wyborów samorządowych, przypomniał zapowiedzi ze strony polityków PiS o możliwych zmianach w ordynacji wyborczej, w tym ograniczeniu do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Według niego zamiary rządu PiS oznaczają powrót do centralnej władzy i ręcznego sterowania. Szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann zarzucił rządzącej partii, że chce "absolutnie upartyjnić i przejąć samorząd". Jak podkreślił, rolą Platformy jest "przygotowanie obrony polskiego samorządu przed PiS". Według Neumanna "kastrowanie samorządów" z poszczególnych kompetencji i pieniędzy już się rozpoczęło. 

"Kolejnym krokiem ma być przejęcie samorządów przez +Pisiewiczów+ na skalę niespotykaną do tej pory" - stwierdził. 

Przedstawiciele PO deklarowali gotowość budowania szerokich opozycyjnych list wyborczych m.in. do sejmików województw. Taką ofertę kierują m.in. do PSL, Nowoczesnej, KOD, lewicy i ruchów miejskich. Podkreślali jednak, że ostateczna obsada list wyborczych w dużej mierze będzie zależała od ordynacji wyborczej.

Według polityków PO podobne jak w Olsztynie spotkania z samorządowcami będą się odbywać we wszystkich regionach w ramach przygotowań do wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią przyszłego roku. W lipcu Platforma chce zaprezentować kandydatów na prezydentów 50 największych miast.

[fot.PAP/Leszek Szymański]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook