Jedynie prawda jest ciekawa


PO proponuje ludziom niesprawiedliwość

25.11.2011

- Tu została przedłożona społeczeństwu pewnego rodzaju oferta, pewien projekt, mówię tutaj o wystąpieniu premiera. Projekt ten - można powiedzieć - ma cechy w jakiejś mierze klasyczne, w tym sensie słowa "klasyczne", bo odnosi się do powtarzalności pewnego modelu, do jego utrwalenia. To jest klasyczna próba obciążenia części społeczeństwa i to wcale nie tej najsilniejszej, najbogatszej, kosztami kryzysu, na różne sposoby - mówił Kaczyński na konferencji pt. "Kryzys można pokonać", zorganizowanej w Sejmie.

Premier zapowiedział w expose stopniowe - od 2013 r. - zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67. roku życia. Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie przesuwany o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem pracować będziemy dłużej o trzy miesiące. Według premiera poziom 67 lat w przypadku mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., a kobiet w roku 2040.

Zdaniem lidera PiS, - Najbardziej bulwersujące jest to wszystko, co odnosi się do przedłużenia wieku emerytalnego, a już szczególnie jeśli chodzi o kobiety. To budzi zdecydowany sprzeciw, bo kobiety pracy fizycznej, bardzo często ciężkiej pracy fizycznej po prostu do takiego wieku nie są w stanie pracować. Nie będzie z tego żadnych korzyści, w zamian za niesprawiedliwości, bo to jest wielka niesprawiedliwość, ale jeżeli ktoś zna różne mechanizmy funkcjonowania choćby ZUS to wie, że w ostatecznym rachunku to będzie przynosiło straty - ocenił Kaczyński.

Według niego, Tusk zapowiadając zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn docelowo do 67. roku życia "małpuje" rozwiązania stosowane na Zachodzie i przymilając się w ten sposób rynkom finansowym.

- To jest propozycja w najwyższym stopniu nierozsądna, powtarzająca - i użyję tego słowa - małpująca rozwiązania przyjmowane na Zachodzie i taka przymilająca się, jak sądzę w zamiarze rynkom finansowym - powiedział prezes PiS.

Prezes PiS skrytykował też m.in. zapowiedź podniesienia składki rentowej po stronie przedsiębiorców. - Na pewno nie należy także obciążać polskich przedsiębiorców dodatkowymi składkami - stwierdził Kaczyński.

- Na pewno nie należy podnosić VAT-u na przykład na ubranka dziecięce, jest tam mnóstwo bulwersujących, absolutnie niemożliwych do przyjęcia propozycji - mówił Kaczyński.

Do tego fragmentu przemówienia Kaczyńskiego odniosła się rzeczniczka prasowa administracji podatkowej przy Ministerstwie Finansów Wiesława Dróżdż. Jak powiedziała , objęcie od stycznia 2012 roku dostawy ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego stawką podstawową podatku VAT jest podyktowane koniecznością wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 października 2010 r. w sprawie, którą Komisja Europejska wytoczyła Polsce. ETS uznał wtedy, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

- Do końca 2011 r. dostawa ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 procent - powiedziała Dróżdż.

Na początku 2011 r. rząd proponował w nowelizacji ustawy o VAT, by wzrost stawki podatku dla ubranek dla niemowląt nastąpił 1 lutego 2011 r. Sejm wprowadził jednak do niej poprawkę SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r.

Kaczyński podczas konferencji podkreślił też, że PiS ma alternatywny plan przeciwstawiania się kryzysowi.

- To jest plan związany z nowymi propozycjami podatkowymi, z całkowitą przebudową systemu podatkowego (...) przebudową, która będzie likwidowała sfery nieopodatkowane. Są plany odnoszące się do ewentualnego - bo tylko wtedy, jeśli to będzie konieczne - sięgnięcia do różnego rodzaju dużych zasobów finansowych, które dzisiaj są np. transferowane z Polski przez wielkie instytucje finansowe - podatek bankowy - czy przez wielkie sieci supermarketów. No i są wreszcie - jeśli będzie trzeba (...) - plany sięgnięcia do tzw. głębokich kieszeni - mówił Kaczyński. - Mamy już gotowe propozycje - podkreślił.

Projekty ustaw podatkowych, o których mówił prezes PiS, jego klub zaprezentował już kilka tygodni temu.

Kaczyński podkreślił ponadto, że Polska nie powinna w tej chwili wchodzić do strefy euro "i nie powinna się tam wybierać". Jak mówił, w kwestii euro Polska powinna przyjąć takie stanowisko, jakie przyjął rząd czeski. - Rząd czeski nie tylko w tej chwili nie wybiera się do euro, ale wręcz sformułował pogląd następujący: kiedy podpisywaliśmy Traktat Akcesyjny, który zawierał, choć bez terminu, zobowiązanie do wejścia do strefy euro, ta strefa była czymś zupełnie innym niż dziś i w związku z tym to zobowiązanie już po prostu nie obowiązuje - uważa Kaczyński.

Jak dodał, byłby bardzo szczęśliwy, gdyby coś takiego powiedział także polski premier.

- Dzisiaj wchodzenie do tej strefy to uderzenie w polskie gospodarstwa domowe, w polskie przedsiębiorstwa, w polską suwerenność - podkreślił.

Kaczyński podkreślił też, że trzeba osobno odnosić się do trzech kryzysów: globalnego, w strefie euro oraz w Polsce. Przekonywał, że Polska powinna zabrać głos w dyskusji o kryzysie światowym.

- Powinniśmy, w pewnych okolicznościach, przedkładać także na forum międzynarodowym nasze propozycje - mówił. - Tutaj zasady, że "kiedy konia kują, to żaba nie powinna wyciągać swojej łapy" w żadnym wypadku nie należy stosować. Nie jesteśmy żabą, tylko dużym, europejskim krajem - powiedział Kaczyński. Dodał, że powinniśmy przede wszystkim sobie samym i innym uświadomić, że "potrzebne są nowe rozwiązania w skali globalnej".

Jednym z uczestników konferencji był prof. Witold Modzelewski. Podkreślał, że trzeba odnowić system podatkowy w Polsce. Według niego, mamy obecnie do czynienia z kryzysem dochodów budżetowych, który zaczął się w roku 2008. Jak mówił, każdy system podatkowy po jakimś czasie zaczyna obrastać w interpretacje, przepisy są obchodzone i w sumie staje się nieskuteczny. Tymczasem, jak mówił, obecnie rząd - zamiast napisać ustawy podatkowe od nowa - proponuje w pewnym stopniu podwyższenie dotychczasowych podatków, a w pewnym tworzy nowe.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oskarżyła z kolei rząd, że jeszcze przyszłe pokolenia Polaków będą płacić za ostatnie cztery lata "lenistwa" i "kunktatorstwa" gabinetu Tuska. Jej zdaniem Polska będzie teraz spychana na boczny tor rozwoju i - szczególnie biedne gminy - czeka degradacja życia.

PAP
[fot. PiS.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook