Jedynie prawda jest ciekawa


PO: należy zachować obecny kompromis aborcyjny

30.11.2017
1270wielicho
PO: należy zachować obecny kompromis aborcyjny

Wszelkie próby zmiany prawa aborcyjnego powodują ogromne emocje; należy zachować obowiązujący obecnie kompromis - uważają politycy PO. Według Moniki Wielichowskiej (PO) obywatelski projekt zaostrzający przepisy ws. aborcji, będzie zmuszał kobiety do heroizmu.

Komitet #ZatrzymajAborcję złożył w czwartek w Sejmie obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Pod projektem podpisało się ponad 830 tys. obywateli. Na rozpatrzenie, od przeszło miesiąca, czeka już inny obywatelski projekt - komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zmierza do liberalizacji obecnych przepisów aborcyjnych. Przewiduje m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.

Posłowie PO są zdania, że w kwestii prawa aborcyjnego należy zachować obowiązujący od 1993 roku kompromis aborcyjny. "Jesteśmy za tym, żeby w tych kwestiach nic nie zmieniać i takie stanowisko podziela większość Polaków - pokazują to badania. Nie ruszajmy tej sprawy - poprzednie ruszanie doprowadziło do ogromnych emocji" - apelował na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Monika Wielichowska, "pełnomocniczka ds. równego traktowania" w Gabinecie Cieni PO, zapowiedziała w rozmowie z PAP, że kiedy oba obywatelskie projekty będą procedowane w Sejmie, będzie apelować do koleżanek i kolegów z klubu, aby głosowali za odrzuceniem projektu zaostrzającego przepisy i za dalszą pracą nad projektem liberalnym z uwagi - jak wyjaśniła - na zawarte w nim propozycje dotyczące edukacji seksualnej, dostępności do antykoncepcji awaryjnej i klauzuli sumienia.

Posłanka spodziewa się jednak, że proponowane przez Komitet #ZatrzymajAborcję przepisy mogą zyskać przychylność sejmowej większości.

"PiS po nieudanej próbie zlikwidowania kompromisu dzięki świadomym swoich praw kobietom, uczestniczkom Czarnego Protestu, przez ostatnie miesiące przygotowywał grunt do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych" - zauważyła posłanka.

"Słowa posła Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział: +będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię+, a także premier Beaty Szydło, prezydenta Andrzeja Dudy i innych polityków PiS wskazują, że istnieje duża możliwość, że projekt zaostrzający przepisy aborcyjne zostanie przyjęty" - powiedziała Wielichowska.

Jej zdaniem tego typu regulacje będą "skazywać kobiety na heroizm".

Przypomniała, że klub PO złożył w kwietniu 2016 roku projekt uchwały w sprawie poszanowania obowiązującego kompromisu. "Tym samym zaapelowaliśmy do wszystkich stron debaty szacunku zarówno do obywateli wyznających wartości konserwatywne jak i liberalne. Projekt uchwały o poszanowaniu kompromisu mógł zatrzymać ideologiczną wojnę, ale niestety utknął w Sejmie. Będziemy apelować, aby sejmowe komisje wznowiły prace nad naszym projektem" - zapowiedziała Wielichowska.

Podkreśliła, że Platforma Obywatelska jest partią centrum - są w niej liberałowie i konserwatyści. "W takich głosowaniach nigdy nie było dyscypliny" - przypomniała. Zastrzegła jednak, że PO czeka jeszcze dyskusja w tej sprawie w klubie.

Obywatelski projekt Komitetu "Ratujmy kobiety", oprócz prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia, przewiduje także refundację antykoncepcji oraz swobodny dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Obecnie pigułka "dzień po" dostępna jest wyłącznie na receptę. Autorzy propozycji chcą też ograniczenia stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

(PAP)

autor: Marta Rawicz

fot. Facebook.com/mwielichowska


Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 6. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 7. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook