Jedynie prawda jest ciekawa


PO kontra Macierewicz

26.01.2017

Posłowie PO oczekują informacji na temat szczegółów wypadku ministra obrony narodowej.

PO oczekuje od premier Beaty Szydło informacji na temat szczegółów wypadku z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza, do którego doszło w środę na drodze krajowej nr 10 koło Torunia - poinformowali posłowie Platformy. Ich zdaniem, działanie Macierewicza na drodze, to "wschodnie standardy".

"Limuzyny ministra Macierewicza i jego szarża doprowadziła najprawdopodobniej do groźnego wypadku w okolicach Torunia. Klub Platformy oczekuje od premier Szydło natychmiastowej informacji, jeszcze w czwartek, na temat szczegółów tego skandalicznego wypadku, który wynikał z tego, że Macierewicz spieszył się na raut ku czci prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział poseł PO Krzysztof Brejza w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, "Platforma domaga się opublikowania zapisów z czarnych skrzynek wszystkich limuzyn, które spowodowały wypadek". "Domagamy się informacji o stanie zdrowia osób, które zostały poszkodowane, których zdrowie i życie zostało narażone szarżą limuzyn ministra Macierewicza" - powiedział Brejza.

Zdaniem posła PO, działanie Macierewicza na drogach, to "wschodnie standardy". "Może politykom PiS marzą się PiS-pasy ruchu na polskich drogach? Na to nie będzie naszej drogi" - przekonywał Brejza.

Poseł PO Arkadiusz Myrcha powiedział, że dostaje wiele sygnałów od mieszkańców Torunia, którzy są oburzeni okolicznościami wypadku z udziałem szefa MON. "Minister Macierewicz traktuje jako swoją prywatną własność zarówno polski drogi, jak i limuzyny rządowe, traktuje je jako prywatną flotę samochodów" - powiedział.

Jak dodał, Macierewicz "pędził" do Warszawy, aby osobiście pogratulować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu otrzymania nagrody "Człowiek Wolności" i aby uścisnąć mu dłoń. "Jego prywatne inicjatywy stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia polskich obywateli. To jest czysty przykład buty i arogancji władzy, na co nie ma zgody Platformy" - powiedział poseł Platformy.

W środę wieczorem doszło na drodze krajowej nr 10 w Lubiczu Dolnym k. Torunia do wypadku z udziałem, samochodu, w którym jechał szef MON. W kolizji uczestniczyło 8 pojazdów, w tym dwa z kolumny żandarmerii wojskowej. Macierewicz, który wracał z sympozjum "Oblicza dumy Polaków", zorganizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, nie ucierpiał. Szef MON przesiadł się do innego samochodu i wrócił do Warszawy. W środę wieczorem wziął w Warszawie udział w gali przyznania prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu nagrody Człowiek Wolności tygodnika "wSieci".

W rano czwartek rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podinsp. Monika Chlebicz poinformowała, że "sprawę wypadku na drodze krajowej numer 10 w Lubiczu Dolnym przejmuje Żandarmeria Wojskowa, gdyż ich pojazdy uczestniczyły w zdarzeniu".

"Na chwilę obecną dokładny przebieg zdarzenia jest ustalany. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu Wydział ds. wojskowych" - poinformował w czwartkowym komunikacie rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

Poseł Brejza pytany, dlaczego Żandarmeria Wojskowa przejęła sprawę wypadku, powiedział, że tą sprawą powinna zająć się policja. "Nie wiem, dlaczego akurat Żandarmeria Wojskowa ma podejmować czynności w tej sprawie, ta sprawa powinna być wyjaśniona, niemalże przy świetle kamer, w związku z tym, że dotyczy najwyższego urzędnika w państwie" - powiedział Brejza. Jak ocenił, przejęcie sprawy przez Żandarmerię Wojskową, może sugerować chęć zatajenia czegoś, ponieważ - zaznaczył - Żandarmeria Wojskowa jest podporządkowana szefowi MON.

Brejza skierował też do Macierewicza interpelację, w której zwrócił się o odpowiedź na pytania dotyczące okoliczności wypadku koło Torunia. Poseł PO chce wiedzieć "czy prawdą jest, że kolumna pojazdów szefa MON wjechała na skrzyżowanie z wielką prędkością i nie zdążyła zatrzymać się na czerwonym świetle, doprowadzając do kolizji, w której ucierpieli inni użytkownicy ruchu drogowego".

Chciałby też uzyskać odpowiedź na pytania "jakie są obrażenia i stan zdrowia osób poszkodowanych w tym wypadku" oraz "czy prawdą jest, że Macierewicz brał wcześniej udział w wykładzie w jednej z toruńskich szkół wyższych, podczas którego miał chwalić się niezwykle szybkim przejazdem z Warszawy do Torunia".

Kolejne pytania, o odpowiedź na które zwrócił się Brejza, dotyczą tego "czy w pojazdach kolumny szefa MON zainstalowane były tzw. +czarne skrzynki+ rejestrujące prędkość oraz siłę hamowania", a "jeżeli tak, to co wynika z danych zapisanych w tych rejestratorach" oraz "czy prawdą jest, że wypadek pod Toruniem miał miejsce ok. godz. 17.40, a już o godz. 19.00 minister A. Macierewicz pojawił się w Warszawie na gali organizowanej przez jeden z tygodników.

Mly/PAP

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook