Jedynie prawda jest ciekawa


Po gafie Obamy obóz w Płaszowie zmieni nazwę?

01.06.2012

Radni z Krakowa chcą zmienić nazwę byłego obozu w Płaszowie. Chcą, by pełna nazwa brzmiała Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny "Płaszów”.

W uchwale do prezydenta miasta radni podkreślają, że nazwa ta jest zgodna z prawdą historyczną, ponieważ obóz w Płaszowie utworzyli niemieccy naziści podczas II wojny światowej. Krzysztof Sułowski, przewodniczący dzielnicy Podgórze Duchackie wyraził ubolewanie nad faktem, że obowiązuje nazwa "były obóz koncentracyjny w Płaszowie", która w żaden sposób nie określa odpowiedzialnych za eksterminację.

W czwartek na słupach przy wejściu do obozu pojawiły się tablice z postulowaną przez dzielnicę nazwą. Zostały one ufundowane przez stowarzyszenie Polska 21, które wykupiło też pod nie powierzchnie reklamową.

Obóz w Płaszowie był jednym z trzech "Żydowskich Obozów Pracy", utworzonych pod Krakowem. Przez obóz w Płaszowie przeszło prawdopodobnie około 150 tysięcy więźniów, głównie z Małopolski, Węgier i Słowacji. Część z nich była wywożona do obozów w Auschwitz i Belzec (w Bełżcu) oraz na roboty do Niemiec.

TLa/Polskie Radio

[fot. wikipedia.pl]

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook