Jedynie prawda jest ciekawa


PO chce przesunięcia obrad Sejmu

11.01.2017

- Proponujemy przerwę w obradach Sejmu do 18 stycznia - zaproponował lider PO Grzegorz Schetyna.

- Proponujemy przerwę w obradach Sejmu do 18 stycznia oraz przedstawimy projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego - poinformował w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

- Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zgłosiła wniosek na posiedzenie Prezydium Sejmu o przerwę do środy 18 stycznia do godziny 9., żebyśmy mieli czas na znalezienie tego pomysłu na rozmowę i znalezienie rozwiązania tego konfliktu - powiedział Schetyna w środę dziennikarzom. - Dajemy dzisiaj możliwości marszałkowi Kuchcińskiemu, politykom PiS, żeby mieli pomysł na doprowadzenie do elementarnego porozumienia, do znalezienia płaszczyzny rozmowy tu w parlamencie - podkreślił.

Jak dodał, szef klubu PO Sławomir Neumann na posiedzeniu Konwentu Seniorów przedstawi też projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego. - To jest wyciągnięcie ręki ze strony Platformy - przekonywał lider PO.

Sejm RP na swoim posiedzeniu 11 stycznia 2017 postanawia powrócić do trzeciego czytania budżetu państwa na rok 2017 przerwanego o godz.15. min.42 podczas 33. posiedzenia Sejmu w dniu 16 grudnia 2016 r. - głosi projekt uchwały.

Napisano w nim, że „proces legislacyjny kontynuowany tego dnia na Sali Kolumnowej gmachu Sejmu RP obarczony jest poważnymi wadami prawnymi, które mogą zaważyć na legalności najważniejszej w każdym roku ustawy”.

Projekt głosi, że „kontynuacja 33. posiedzenia Sejmu na Sali Kolumnowej odbywała się z pogwałceniem Konstytucji i regulaminu Sejmu RP”. W tym kontekście jest tam mowa m.in. o nieprzygotowanej sali, braku warunków do pracy wszystkich posłów, obecności osób postronnych oraz „niemożności zweryfikowania personalnego udziału w głosowaniu”, która „stawia pod znakiem zapytania kworum tego zgromadzenia”. Odrębnym problemem - napisano w projekcie - „jest przegłosowanie łącznie wszystkich kilkudziesięciu poprawek zgłoszonych podczas prac komisji sejmowej i drugiego czytania co stoi w jawnej sprzeczności” z przepisami regulaminu Sejmu.

Zważywszy na wagę ustawy budżetowej, jak również powagę Sejmu RP, w imię odpowiedzialności i poczucia dobra wspólnego Sejm RP, postanawia powrócić do trzeciego czytania budżetu państwa na rok 2017 z zachowaniem wszelkich reguł demokracji parlamentarnej - głosi projekt uchwały.

Schetyna stwierdził, że projekty uchwały daje marszałkowi Kuchcińskiemu możliwość powrotu do głosowania budżetowego, do „zamknięcia tego głosowania, które zostało przerwane 16 grudnia ubiegłego roku”. - Dla nas szacunek dla prawa, dla demokracji parlamentarnej, dla konstytucji jest najważniejsze, dla zasad dla których tutaj jesteśmy - dodał.

Według lidera PO formuła zawarta w projekcie uchwały jest na tyle otwarta, że „marszałek Kuchciński ma możliwość powrotu do głosowania budżetowego bez wycofania się czy przyznania się do porażki i do błędu”. - Dajemy taką możliwość i taką przestrzeń, nie przesądzając, które posiedzenie będzie zajmować się tym głosowaniem - podkreślił szef PO.

W środę rano zebrał się zarząd PO, po którym rozpoczęło się na Sali Plenarnej Sejmu posiedzenie klubu PO.

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

kk/PAP/RMF24/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 2. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 3. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 4. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 5. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 6. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 7. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 8. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook