Jedynie prawda jest ciekawa


Kacper Płażyński przedstawił program oświatowy dla Gdańska; w nim m.in. dodatkowe środki dla nauczycieli

03.09.2018
1270kacperplaz
Kacper Płażyński przedstawił program oświatowy dla Gdańska; w nim m.in. dodatkowe środki dla nauczycieli

Dodatkowe środki na zajęcia pozalekcyjne w szkołach i podniesienie dodatków dla wychowawców - są wśród przedstawionych w poniedziałek filarów programu kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacpra Płażyńskiego w zakresie polityki oświatowej miasta.

Zgodnie z przedstawionymi zapowiedziami Płażyński chce wprowadzić do gdańskich szkół "dodatkową godzinę płatną na zajęcia pozalekcyjne dla każdego oddziału". Podniesiony dodatek funkcyjny dla wychowawców ma natomiast wynieść 300 zł we wszystkich gdańskich szkołach.

Kandydat zobowiązał się do zrealizowania tych obietnic w deklaracji przekazanej szefowej oświatowej "Solidarności" w Gdańsku Bożenie Bauer.

Płażyński zapowiada też m.in. zapewnienie pomocy logopedycznej w szkołach i przedszkolach dla wszystkich dzieci wymagających takiej terapii. Chce też wesprzeć rozwój szkolnictwa zawodowego, w tym w szczególności kierunków związanych z gospodarką morską. "Będący odpowiedzią na potrzeby rynku pracy proces prowadzony będzie w porozumieniu z pracodawcami, a także Powiatowym i Wojewódzkim Urzędem Pracy" - zaznaczył polityk w dokumencie przekazanym związkowcom.

Elementem jego programu jest również rozwój działalności Bursy Gdańskiej, w której miejsce znaleźć ma "kolejnych 300 uczniów uczęszczających do szkół branżowych". Polityk zadeklarował ponadto podniesienie wysokości stypendiów naukowych i sportowych dla uczniów z najlepszymi osiągnięciami oraz zracjonalizowanie trybu ich przyznawania. Według jego propozycji ustanowiony miałby zostać ponadto nowy fundusz stypendialny - im. Królewskiego Miasta Portowego - przeznaczony dla "uczniów wykazujących się szczególnymi uzdolnieniami w projektach związanych z gospodarką morską".

Wśród obietnic kandydata na prezydenta Gdańska z ramienia Zjednoczonej Prawicy znalazły się też m.in.: wyodrębnienie w budżecie miasta funduszu remontowego dla placówek oświatowych, z którego każda szkoła otrzymać ma 40 zł na ucznia na cele remontowo-inwestycyjne, a także termomodernizacja budynków szkolnych, która ma przełożyć się na obniżenie kosztów ich funkcjonowania.

Płażyński oświadczył, że wszystkie jego zobowiązania dotyczące oświaty "zostaną zrealizowane w ciągu jednej kadencji samorządu", a szereg z nich - w tym podniesienie dodatku funkcyjnego za wychowawstwo - "do 1 września 2019 r.".

Jak stwierdził w swoim piśmie polityk, "znacząca korekta" polityki miasta w obszarze szkolnictwa i edukacji jest jednym z koniecznych warunków szybszego, bardziej przemyślanego i zrównoważonego rozwoju Gdańska.

"Gdańszczanie zasługują na lepsze, nowocześniejsze, bardziej przyjazne szkoły, w których edukowane będą kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta. Nie ma zaś dobrych szkół bez otoczonych należnym szacunkiem, docenianych i nagradzanych w odpowiedni sposób nauczycieli" - podkreślił kandydat na prezydenta Gdańska.

Dodał, że "wielką rolę" ma w tym zakresie do spełnienia samorząd, który "posiada możliwości i środki, by w pełniejszy niż do tej pory sposób sprostać oczekiwaniom mieszkańców oraz środowiska nauczycielskiego".

(PAP)

autor: Marceli Sommer

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 2. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 3. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 4. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 5. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 6. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 7. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook