Jedynie prawda jest ciekawa


Płażyński: Adamowicz odpowiedzialny za miliony litrów ścieków, które trafiły do Bałtyku

17.05.2018
1270kaczkawsciekach
Płażyński: Adamowicz odpowiedzialny za miliony litrów ścieków, które trafiły do Bałtyku

Kandydat PiS na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński ocenił w czwartek, że w przypadku awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka zabrakło zarządzania ryzykiem, a odpowiedzialnością polityczną za to obciążył prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tym twierdzeniom zaprzeczyła rzeczniczka Adamowicza.

We wtorek przed południem przestały działać urządzenia w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. ścieków z Gdańska i odprowadzającej je do Oczyszczalni Wschód. Awarię spowodowało zalanie komory pomp i znajdujących się tam czterech silników: dwóch głównych i dwóch zapasowych.

Aby uniknąć zalania miasta przez cofające się z kanalizacji ścieki, we wtorek około godz. 13 spółka Saur Neptun Gdańsk, odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną, zdecydowała o zrzucie nieczystości do Motławy. Część ścieków odprowadzano też bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński pytał na czwartkowej konferencji prasowej jak mogło dojść do "takiej tragedii, takiej awarii?". "Gdzie w tym wszystkim jest tzw. zarządzanie ryzykiem? Mówimy bowiem nie o zwykłym zakładzie pracy, zwykłym przedsiębiorstwie, tylko krytycznej infrastrukturze, jednej z niewielu, które Gdańsk posiada i o które powinien w sposób szczególny dbać" - podkreślał.

Jego zdaniem "zarządzanie ryzykiem to są normy, które obowiązują w każdej nowoczesnej firmie". "To są scenariusze, które mają zapobiegać dokładnie takim sytuacjom, z jaką mieliśmy do czynienia. A nawet, jeśli do takiej sytuacji dojdzie, to jakie scenariusze należy zrealizować, żeby zminimalizować skutki takiej awarii" - przekonywał.

Argumentował, że na podstawie spotkań z różnymi fachowcami w ciągu ostatnich dwóch dni, może stwierdzić, iż "zaprojektowanie przepompowni w ten sposób, że wszystkie cztery pompy są w jednym miejscu, w tym dwie awaryjne, które mają wyręczać pozostałe dwie w razie awarii, skończyło się kompromitacją".

Płażyński jest pewien, że wina nie leży po stronie dostawcy prądu spółki Energa Operator. "Wina leży po stronie Saur Neptun Gdańsk. Wiem z nieformalnych informacji, że na nagraniu, o którym wspominało SNG, w jasny sposób jest powiedziane, że w tym feralnym dniu była świeża ekipa pracowników SNG. Niedoświadczeni, nie byli w stanie w porę zareagować na to, że jeden z mechanizmów zawinił" - dodał Płażyński.

"Obawiam się, że żyjemy trochę w mieście z dykty, w którym nie dbamy w sposób odpowiedni o to, żeby zagwarantować bezpieczeństwo gdańszczanom" - ocenił.

"A co się wydarzyło po tej awarii? Od momentu, gdy została podjęta decyzja o wrzuceniu tych ścieków do Motławy, minęły ponad dwie godziny do otwarcia włazu, bo ten właz był zapieczony, zapewne od 20 lat ten właz nie był otwierany (...) Dlaczego zapasowych elementów nie mamy w Gdańsku? Dlaczego musimy prosić Holandię, żeby nam ten sprzęt przysłała?" - pytał Płażyński.

W jego ocenie, "zarządzanie ryzykiem niestety w Gdańsku nie funkcjonuje".

"A jest tylko jedna osoba odpowiedzialna za ten stan rzeczy - to jest organ, jakim jest prezydent miasta Gdańska i to on bierze pełną, polityczną odpowiedzialność za to, co się dzieje. I nie ma to znaczenia, że SNG posiada 51 proc., a miasto 49 proc. udziałów w tej spółce. Miasto ma kilku reprezentantów w radzie nadzorczej SNG, która powinna dbać o to, żeby plan na czasy takich awarii były przygotowany i aby do takich awarii nie dochodziło (...) Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jest organem, któremu podlega cała ta infrastruktura. To on jest stroną umowy z Saur Neptun Gdańsk i to na niego spada wszelka polityczna odpowiedzialność" - dodał.

Twierdzeniom Płażyńskiego zaprzeczyła w czwartek rzeczniczka prezydenta Gdańska. "Nie wiem, w jakim mieście z dykty mieszka Kacper Płażyński, mówienie o Gdańsku jako mieście z dykty obraża mieszkańców tego półmilionowego miasta, budowanego od tysiąca lat. Miasta, które otrzymało wiele nagród za zarządzanie nim, w tym także dla prezydenta Pawła Adamowicza" - powiedziała PAP rzecznik prasowa prezydenta miasta Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Jej zdaniem konferencja Płażyńskiego to "polityczne wystąpienie kandydata na prezydenta miasta", które "nie ma nic wspólnego z prawdą, ani dbałością o bezpieczeństwo Gdańska".

Płażyński zarzucił też władzom miasta brak polityki informacyjnej, aby np. przestrzec przed ryzykiem kąpieli w morzu. "Mieszkańcy i turyści nawet nie zdają sobie sprawy, że mogą sobie bardzo poważnie zaszkodzić" - zaznaczył.

"Nic tego nie usprawiedliwia. To jest kwestia tego, że nasza władza w Gdańsku nie działa i nie troszczy się o gdańszczan, bo to nie wynik tylko z tego, że ona nie ma wyobraźni. Tutaj mówimy chyba nawet o tym, że ona nie wie, jak to robić. To są zaniechania, które trwają od wielu lat. Niestety, władze Gdańska chyba wychodziły z założenia, że nigdy nic złego się nie stanie. I w zasadzie miały rację, bo nic takiego nie powinno się wydarzyć. Czy ktoś sobie przypomina taką katastrofę w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce? Ja o tym nie słyszałem" - stwierdził.

W czwartek przed południem SNG poinformowała, że w przepompowni zainstalowano nowy silnik i uruchomiono pompę. Firma podała, że zakończyła awaryjny zarzut ścieków do Zatoki, a późnym popołudniem lub wieczorem prawdopodobnie zakończy też spuszczanie nieczystości do Motławy.

(PAP)

autor: Robert Pietrzak

fot. PAP/Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 8. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook