Jedynie prawda jest ciekawa


Płatny lobbing w biurze senatorskim Piniora

16.12.2016

Nowe informacje w sprawie byłego senatora Józefa Piniora. Jak wynika z materiałów przedstawionych w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP, biuro senatorskie polityka było płatnym biurem lobbystycznym!

Światło zostało rzucone na dwie sprawy, w które zaangażowany był Józef Pinior. Choć kluczową postacią w nich był jego asystent Jarosław W., to jednak były senator wiedział wszystko co i za ile załatwia. 

Pinior i jego asystent, jak wynika z ustaleń dziennikarzy „Magazynu śledczego”, mieli powoływać się na wpływy w ministerstwie infrastruktury i Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej przy załatwieniu zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Działali w imieniu biznesmena Tomasza G., który starał się o pozwolenie na budowę centrum handlowego w Jeleniej Górze. W sumie przedsiębiorca mógł przelać na konto Józefa Piniora co najmniej 40 tys zł. 

Jak podał również „Magazyn śledczy”, materiały prokuratury nie opierają się jedynie na podsłuchanych rozmowach i wyciągach z kont polityka i jego asystenta. Pinior podczas śledztwa mówił, że były to pożyczki, lecz nie wykazano ich ani w oświadczeniu majątkowym, ani w urzędzie skarbowym, choć miał obowiązek je zgłosić. 

Dodatkowo z nagrań CBA wynika, że były senator był świadomy źródła, z którego pochodziły pieniądze i wręcz się ich domagał. Wychodzi również na jaw fakt, że o całej sprawie wiedziały służby, które prześwietlały Piniora, a także ówczesna premier Ewa Kopacz. Z tego też powodu miała blokować Piniorowi miejsce na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej. 

Druga sprawa, w którą zaangażowany było Pinior, dotyczyła przedłużenia koncesji dla kopalni, funkcjonującej częściowo na terenie uzdrowiska w okolicach Lądka Zdroju. Nazwisko byłego senatora pojawia się w momencie, gdy dwaj biznesmeni ze spółki zajmującej się wydobyciem kruszywa zgłosili się do niego, który sprawy przybrały dla nich niekorzystny obrót. 


ak/tvp.info

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook