Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma ramię w ramię z postkomunistami. Powstała koalicja wyborcza

06.07.2018
1270lkszdanowska
Platforma ramię w ramię z postkomunistami. Powstała koalicja wyborcza

W Łodzi powstała koalicja wyborcza, która w wyborach samorządowych poprze dotychczasową prezydent miasta Hannę Zdanowską (PO). Koalicję tworzą lokalne struktury PO, SLD, Nowoczesnej, PSL i KOD. O jej powstaniu poinformowali w piątek liderzy i przedstawiciele ugrupowań.

Podczas piątkowej konferencji przypomniano, że koalicja wspólnie wystartuje w najbliższych wyborach do rady miejskiej w Łodzi, jako Komitet Wyborców Hanny Zdanowskiej.

Sama Zdanowska, która zamierza w jesiennych wyborach samorządowych ubiegać się o swą trzecią kadencję, nie kryła zadowolenia. "Myślę, że żaden z prezydentów miast, którzy startowali w obecnej Polsce, nie miał takiego komfortu i takiej szansy, żeby zjednoczyć tak dużą liczbę osób, tak dużą liczbę środowisk zarówno politycznych jak i niepolitycznych" - mówiła.

Według niej, siłą tej koalicji jest to, że mimo różnych zdań, jej przedstawiciele potrafią wspólnie usiąść do stołu i znaleźć właściwe rozwiązanie. Podkreśliła, że polityka przestała być istotna dla Łodzi, a liczy się rozwój miasta.

"Ogłaszamy dzisiaj wielką koalicję dla naszego miasta, koalicję, która mam nadzieję będzie skutecznie przez najbliższe lata zarządzać naszym miastem" - powiedziała. Jednocześnie zaapelowała do sympatyków koalicji, aby poszli do urn, bo jak mówiła, wybory nie są jeszcze wygrane.

Przewodniczący SLD w regionie i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela przyznał, że informacja o powstaniu koalicji to bardzo ważny moment, bo z Łodzi płynie jednoznaczny sygnał - można zrobić coś wspólnie, poza podziałami politycznymi, można schować swoje ambicje polityczne i zmieniać małe ojczyzny. "Będziemy przekonywać każdego mieszkańca Łodzi, że to jest bardzo dobry kurs, że to jest bardzo dobra perspektywa dla naszego miasta" - dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się lider Nowoczesnej w regionie Marcin Gołaszewski. Przekonywał, że powstanie takiej koalicji to bardzo dobry sygnał dla samorządów w całej Polsce. "Pokazujemy, iż mimo podziałów, można dla dobra samorządu się porozumieć, możemy iść na kompromis" - mówił.

Wyjaśnił, że Nowoczesna postanowiła przystąpić do koalicji m.in. po to, aby móc realizować również "własną wizję miasta". Aby tak się stało trzeba brać udział w pracach samorządu.

Z kolei prezes PSL w Łódzkiem Dariusz Klimczak przyznał, iż przyszły takie czasy, że trzeba realizować wiele projekty wspólnie, a najlepszym miejscem do takiej "zespołowej gry jest samorząd miejski". Jak mówił, Stronnictwo zdecydowało się poprzeć Hannę Zdanowską na prezydenta Łodzi, zdecydowało się na stworzenie wspólnego komitetu, bo PSL chce, aby te wybory w Łodzi były "jak piękny finał na Mundialu - zdecydowane zwycięstwo i bez dogrywki".

"Zależy nam także na czystej grze, aby ta kampania była bez żółtych kartek, bez fauli, aby po kampanii wyborczej pozostało dobre wrażenie" - dodał.

Poparcie dla tej inicjatywy wyraził łódzki KOD. Jej przedstawiciel Jarosław Płuciennik przypomniał w piątek na spotkaniu z mediami, że to m.in. z inicjatywy KOD w marcu tego roku doszło do podpisania Łódzkiej Deklaracji Samorządowej, która była początkiem współpracy różnych ugrupowań politycznych i organizacji obywatelskim przed jesiennymi wyborami w obronie samorządu oraz wartości demokratycznych. Zapewnił, że KOD będzie apelował o pójście do wyborów samorządowych, bo - jak mówił - są one niezwykle ważne z punktu widzenia Łodzi i Polski. "Musimy bronić samorządności i nie dać okroić tego fragmentu naszego kraju - polski lokalnej" - mówił.

Pierwsze sygnały ze strony prezydent Łodzi o zamiarze tworzenia koalicji przed wyborami samorządowymi pojawiły się w grudniu ubiegłego roku, gdy Zdanowska wystosowała list zapraszający do współpracy, skierowany m.in. do Nowoczesnej, SLD, Partii Razem, Inicjatywy Polska, przedstawicieli organizacji pozarządowych i liderów lokalnej społeczności. Sugerowała wówczas, że rozmowy o rozwoju miasta mogłyby doprowadzić do stworzenia wspólnej listy wyborczej.

Zdanowska jest jedna z trzech osób, o których oficjalnie mówi się, że wystartują w jesiennych wyborach. Jej rywalami na prezydenta miasta są obecnie - kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda oraz ekonomista Krzysztof Lipczyk, który jest kandydatem partii Wolność i Kongresu Nowej Prawicy. (PAP)

autor: Jacek Walczak


Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 4. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 5. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 6. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 7. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 8. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook