Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma chce powołać "Komitet ochrony wyborów"

27.01.2017

PO chce, na wzór współpracującego z PiS Ruchu Kontroli Wyborów, powołać własny komitet, który pilnowałby prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas najbliższych wyborów samorządowych. Praktycznie przesądzone jest także tworzenie przez PO szerokich list do sejmików.


Najbliższym wyborom samorządowym ma być poświęcone sobotnie posiedzenie Rady Krajowej Platformy,które rozpocznie się w Warszawie o godz. 10.30. Mowa ma być m.in. o planach PiS zmian w ordynacji wyborczej, m.in. o zapowiedzianym niedawno przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego ograniczeniu do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Komitet ochrony wyborów" miałby wystartować przed wyborami samorządowymi, które mają odbyć się jesienią 2018 roku i czuwać nad prawidłowym przeprowadzeniem głosowania. -Przy wszystkich pomysłach PiS na zmiany w ordynacji, musimy uważać na to, jak będzie przebiegało liczenie głosów -powiedział w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.  

Platforma chciałaby do współpracy przy tworzeniu Komitetu zaprosić działaczy KOD. -W każdym lokalu wyborczym musi być przedstawiciel opozycji, który będzie patrzył na ręce, filmował to, co dzieje się w komisji wyborczej w czasie liczenia głosów. Widzimy tutaj możliwość współpracy z ludźmi z Komitetu Obrony Demokracji-  powiedział Neumann. Związany z PiS "Ruch Kontroli Wyborów" powstał w lutym 2015 r. w reakcji na nieprawidłowości, które - zdaniem Prawa i Sprawiedliwości - zaistniały podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. Szef PiS uznał wybory za sfałszowane. Na stronach RKW można przeczytać m.in., że Ruch "pilnuje prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów".

Podczas spotkania Rady Krajowej PO ma paść ponadto deklaracja budowania szerokich list wyborczych m.in. do sejmików województw. -Chcemy budować szerokie listy i szerokie poparcie dla kandydatów- powiedział Neumann. Oferta miałaby być skierowana do partii i organizacji opozycyjnych wobec Prawa i Sprawiedliwości, takich jak PSL, Nowoczesna, KOD oraz lewica.  Zdaniem Neumanna, budowanie wspólnych list wyborczych ma sens m.in. ze względu na pojawiające się spekulacje medialne dotyczące możliwości wprowadzenia przez PiS zakazu startu w wyborach samorządowych komitetów obywatelskich. Takie informacje zamieściła we wtorek na swych stronach internetowych "Gazeta Wyborcza". -Bierzemy to wszystko pod uwagę i stąd taka oferta Platformy, że na naszych listach będzie można znaleźć też niezależnych samorządowców, którzy do tej pory startowali z własnych komitetów- zaznaczył szef klubu PO.

Głos podczas sobotnich obrad Rady Krajowej mają zabrać m.in.: szef PO Grzegorz Schetyna, jego zastępcy - b. premier Ewa Kopacz oraz b. szef MON Tomasz Siemoniak, a także prezydenci: Łodzi i Poznania - Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak. Politycy PO mają poruszyć też temat szykowanego we współpracy z ZNP wniosku o przeprowadzenie referendum nt. zmian w edukacji. Politycy PO od poniedziałku oceniają, że wybory samorządowe, które powinny odbyć się jesienią 2018 roku, mogą zostać przyspieszone. -Jeżeli prezes PiS Jarosław Kaczyński chce wojny o samorząd, to my jesteśmy gotowi, nie odpuścimy. (...) Nawet jeżeli wybory będą wcześniejsze, bo uważam, że sprawa warta jest wielkich rzeczy, wielkiego wysiłku- mówił we wtorek Schetyna, zapewniając, że Platforma "obroni polski samorząd i interes mieszkańców przed centralistycznymi zapędami polityki państwa PiS".

Wariant przyspieszenia wyborów samorządowych wykluczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. -Nie ma mowy o tym, żebyśmy skracali obecną kadencję samorządową. Wolałabym, i bardzo apeluję to,żeby politycy opozycji, szczególnie PO, nie wywoływali kolejnego pola konfliktu rzeczą, która nie ma miejsca- powiedziała Mazurek. Politycy PO nie wierzą jednak w te zapewnienia. -Im więcej PiS zaprzecza, tym prawdopodobieństwo,że wybory odbędą się już tej jesieni, jest większe. My nie damy się zaskoczyć, będziemy gotowi do tego, żeby na jesieni stanąć na ubitej ziemi i wygrać wybory samorządowe- podkreślił Neumann w rozmowie z PAP.

Gdyby proponowana przez prezesa PiS zasada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast weszła w życie, Platforma straciłaby wielu znaczących włodarzy miast, m.in. w Gdańska (Paweł Adamowicz), Łodzi (Hanna Zdanowska), Lublina (Krzysztof Żuk), Bydgoszczy (Rafał Bruski), Chorzowa (Andrzej Kotala), Koszalina (Piotr Jedliński), Wałbrzycha (Roman Szełemej). Rządząca trzecią kadencję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz już kilka miesięcy temu zapowiedziała, że nie będzie więcej kandydować.

W Platformie ruszyły już przymiarki do obsady list wyborczych - od polityków tej partii można usłyszeć, że mają wstępną koncepcję kandydatów w 12 na 16 miastach wojewódzkich, również na wypadek utraty dotychczasowych samorządowców. W kontekście stolicy najczęściej padają nazwiska b. wiceszefa MSZ Rafała Trzaskowskiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Rzadziej politycy PO wskazują na b. ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i b. wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka.

W Gdańsku mowa jest m.in. o starcie europosła PO Jarosława Wałęsy (syna Lecha Wałęsy) lub posłanki Agnieszki Pomaskiej, w Szczecinie - b. ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza lub posłów: Sławomira Nitrasa i Arkadiusza Marchewki. W Łodzi z kolei, gdyby nie mogła startować Zdanowska, Platforma wystawiłaby prawdopodobnie któregoś z jej bliskich współpracowników.

 

fot.[PAP/Paweł Supernak]
pc/PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 2. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 3. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 4. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 5. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 6. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 7. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 8. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook