Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma bez żenady: "Marsz KOD największy w wolnej Polsce!"

09.05.2016

Politycy Platformy Obywatelskiej oceniają sobotnią manifestację opozycji. Bez żenady i bez patrzenia na liczby, logikę i rozsądek...

Politycy PO: Sławomir Neumann i Małgorzata Kidawa-Błońska podziękowali w poniedziałek współorganizatorom i uczestnikom marszu, który przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Po raz kolejny podkreślali, że była to największa tego typu demonstracja w wolnej Polsce.

We wtorek marsz podsumować ma zarząd PO. Po jego zakończeniu liderzy PO planują m.in. poinformować o kosztach przedsięwzięcia oraz ilu ludzi za ich pośrednictwem dotarło w sobotę do Warszawy.

Marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" współorganizowały PO, Komitet Obrony Demokracji oraz inne partie opozycyjne: Nowoczesna, PSL; udział wzięli w nim także przedstawiciele kierowanego przez Barbarę Nowacką Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Związku Nauczycielstwa Polskiego, mniejszości seksualnych. Według szacunków stołecznego ratusza, wzięło w nim udział 240 tys. osób.

Policja podała z kolei w sobotę, że w kulminacyjnym momencie manifestacji na Placu Piłsudskiego uczestniczyło ok. 45 tys. osób.

"Chcieliśmy dzisiaj podziękować wszystkim, którzy byli na tym największym, wspaniałym, optymistycznym, błękitnym marszu. Ten marsz pokazał, że ludzie chcą być razem, chcą pokazywać, że przestrzegają tych samych wartości" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak podkreślała, ważne że na marsz przyjechali ludzie z całej Polski. "Właściwie nie było miejscowości w Polsce, z której nie byliby ludzie optymistycznie nastawieni do świata, ludzie, którzy chcą razem działać. To był wielki wysiłek wszystkich, że poświęcili ten czas, że dali tę bardzo pozytywną energię" - mówiła Kidawa-Błońska.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podziękował z kolei za współorganizację marszu Komitetowi Obrony Demokracji i pozostałym partiom opozycyjnym. "To było wielkie, wielkie przedsięwzięcie, największy marsz z wolnej Polsce, chociaż różnie niektórzy liczą, ale (mam) apel do tych, którzy liczą, szczególnie ze strony obozu rządowego: przestańcie liczyć maszerujących, a liczcie się z ich zdaniem" - podkreślał Neumann. "To naprawdę wszystkim wyjdzie na zdrowie i będziemy mogli spokojnie w Polsce żyć bez potrzeby wychodzenia na ulicę" - dodał.

Według niego, że "w sobotę, 7 maja, na Placu Piłsudskiego i w trakcie przemarszu do Jarosława Kaczyńskiego i do PiS przemówił suweren". "Suweren, na którego tak wielokrotnie powołuje się PiS.

Ten suweren mówi do nich prosto: publikujcie wyrok, przestrzegajcie prawa, szanujcie konstytucję" - mówił polityk.

"To jest przesłanie suwerena dla Jarosława Kaczyńskiego, to jest przesłanie także PO, licząc na to, że ten marsz i być może kolejne, które będą w przyszłości, zmuszą do zmiany zdania Jarosława Kaczyńskiego i do przestrzegania konstytucji przez pana prezes, panią premier i pana prezydenta" - zaznaczył Neumann.

Szef klubu PO zapowiedział, że we wtorek sobotni marsz podsumuje zarząd Platformy. Po jego zakończeniu liderzy PO planują m.in. poinformować o kosztach przedsięwzięcia oraz ilu ludzi za ich pośrednictwem dotarło w sobotę do Warszawy. Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że partia opłaciła ponad 200 autokarów, co oznacza, że w ten sposób przyjechało na manifestację ok. 10 tys. osób.

Politycy Platformy byli też pytani o sobotnie słowa szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru, który w wystąpieniu na Placu Piłsudskiego nawoływał do współpracy partii opozycyjnych. "Jesteśmy w stanie się zjednoczyć, jak przyjdzie do wyborów, żeby wygrać ze złą zmianą. Jesteśmy w stanie stworzyć wspólną koalicję z KOD-em, z Platformą, z lewicą, z PSL-em, żeby wygrać z tą podłą zmianą" - mówił Petru.

Według Neumanna, rozmowy na temat wspólnego startu odbędą się przed wyborami samorządowymi w 2018 r. i parlamentarnymi w 2019 r. "Jestem przekonany, że za 3,5 roku, kiedy będą wybory parlamentarne, albo może wcześniej, za 2,5 roku, kiedy będą wybory samorządowe, bo one będą pierwsze, kilka miesięcy, czy pół roku wcześniej będziemy poważnie rozmawiali o wspólnych blokach wyborczych" - powiedział szef klubu PO.

Zadeklarował, że ze strony Platformy "nie ma absolutnie negacji tego pomysłu". "Dzisiaj wiemy, że aby wygrać z PiS trzeba budować silne bloki" - zaznaczył Neumann.

W sobotę tworzenia takich list nie wykluczył również lider PO Grzegorz Schetyna. "Nie ma kłótni, nie ma wojny po stronie opozycyjnej, nie może być. Musi być zawsze przygotowany wariant rozmowy i budowania czegoś wspólnego, bo z państwem PiS, z rządem PiS, z listą PiS w czasie kampanii wyborczej, zwyciężyć może tylko zintegrowana, zunifikowana, wspólnie idąca opozycja" - mówił Schetyna w "Faktach po faktach" w TVN24.

Dopytywany, czy oznacza to wspólne listy odparł: "nie wykluczam tego, nie można tego wykluczyć, i rozmawiamy o tym w bardzo otwarty sposób mimo tych różnic, które nas dzielą".

Podczas wtorkowego posiedzenia zarządu PO omówiona ma zostać ponadto propozycja, by PO przyłączyła się do zawiązanej w zeszłym tygodniu koalicji "Wolność, Równość, Demokracja". Do tej pory przystąpili do niej: KOD, Nowoczesna, PSL, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska, SLD, Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Partia Zieloni, Partia Demokratyczna, Stronnictwo oraz Demokratyczne.

Schetyna póki co podchodzi do tej inicjatywy sceptycznie. "To jest pewnego rodzaju koalicja. Platforma jest dużą partią opozycyjną, nie chciałbym zdominować porozumienia tych mniejszych partii" - powiedział w sobotę w TVN24.  

LL,PAP 

[PAP.Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 2. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 3. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 4. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 5. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 6. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 7. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 8. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook