Jedynie prawda jest ciekawa


PKW o niepodaniu wyników wyborów: Zawiniły błędy techniczne

15.12.2016

Opinia o niepodaniu do tej pory przez PKW wyników z wyborów samorządowych w 2014 r. w Warszawie jest nieuzasadniona - podkreśla PKW. Jak zaznaczono, przyczyną niepodania na stronie internetowej bezpośrednio po wyborach wszystkich danych statystycznych, były względy techniczne.

Wiceszef PKW sędzia Wiesław Kozielewicz odniósł się w ten sposób do wypowiedzi ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka o braku wyników wyborów z Warszawy na stronie internetowej PKW. Błaszczak, który w poniedziałek był gościem programu TVP Info był pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w 2014 r. apelował do ludzi, aby wyszli na ulice. -W 2014 r. pan prezes Jarosław Kaczyński mówił o tym, co wydarzyło się w wyborach samorządowych. Mówił o tym, że przez kilka tygodni Państwowa Komisja Wyborcza nie była w stanie przedstawić wyniku wyborów. Do dziś nie ma na stronie internetowej wyników wyborów dotyczących Warszawy- odpowiedział szef MSWiA.

W związku z wypowiedzią Błaszczaka PKW w czwartek przesłała PAP komunikat, w którym informuje, że wyniki wyborów samorządowych przeprowadzonych w 2014 r. zostały podane do wiadomości publicznej niezwłocznie po ich ustaleniu przez właściwe terytorialne komisje wyborcze - wojewódzkie, powiatowe, gminne, miejskie i dzielnicowe w m.st. Warszawie - w trybie określonym w Kodeksie wyborczym.

PKW jednocześnie zauważa, że wyniki wyborów samorządowych w Warszawie zostały podane do publicznej wiadomości w obwieszczeniach Komisarza Wyborczego w Warszawie: z 22 listopada 2014 r. o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa mazowieckiego; z 22 listopada 2014 roku o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na obszarze województwa mazowieckiego; z 1 grudnia 2014 r. uzupełniającym obwieszczenie z dnia 22 listopada 2014 r. o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na obszarze województwa mazowieckiego.

Jak podkreślono obwieszczenia te zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. -Państwowa Komisja Wyborcza przypomina także, jak już wielokrotnie wyjaśniała, że tak jak w każdych wyborach, planowała podanie do publicznej wiadomości wyników głosowania ze wszystkich protokołów głosowania sporządzonych przez obwodowe komisje wyborcze w wyborach samorządowych w 2014 r. na swojej stronie internetowej, niezwłocznie po ich zatwierdzeniu przez właściwe terytorialne komisje wyborcze- czytamy w komunikacie. 

Zaznaczono jednocześnie, że przyczyną niepodania na stronie internetowej Komisji bezpośrednio po wyborach wszystkich danych statystycznych, były względy techniczne, tj. awaria systemu informatycznego wspierającego pracę organów wyborczych, która spowodowała, że część komisji ustała wyniki głosowania i wyborów "ręcznie" i nie wprowadziła danych do systemu, który stanowił źródło danych dla strony, na której podawane są dane statystyczne. -Niemniej jednak wszystkie wyniki głosowania z wyborów samorządowych w 2014 r. (dane z protokołów ze wszystkich obwodów głosowania), w tym także wszystkie wyniki z obszaru województwa mazowieckiego, w tym m.st. Warszawy, zostały udostępnione na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej www.samorzad2014.pkw.gov.pl z początkiem 2016 r. i są udostępniane w dalszym ciągu- czytamy w komunikacie. 

PKW zaznacza, że wyniki z wyłączeniem części danych przede wszystkim z województwa mazowieckiego publikowane były na stronie Państwowej Komisji Wyborczej od początku 2015 r. -Dlatego też Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że opinia o niepodaniu do tej pory przez Państwową Komisję Wyborczą wyników z wyborów samorządowych w 2014 r. w Warszawie jest całkowicie nieuzasadniona- podkreślono.

Podczas wyborów samorządowych w 2014 r. - w wyniku kłopotów z systemem informatycznym - komisje terytorialne miały problem z obliczaniem wyników w systemie i sporządzaniem protokołów z głosowania.  W efekcie opóźniło się podanie zbiorczych wyników głosowania. Doprowadziło to m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW oraz ówczesnego szefa KBW, sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierza Czaplickiego. 

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook