Jedynie prawda jest ciekawa


PK: Artykuł Onetu jest manipulacją. „Szukamy sprawcy zabójstwa Jolanty Brzeskiej”

23.08.2018
jolanta23082018
PK: Artykuł Onetu jest manipulacją. „Szukamy sprawcy zabójstwa Jolanty Brzeskiej”

Prokuratura szuka sprawcy zabójstwa Jolanty Brzeskiej i nie wróciła do wersji jej samobójstwa - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Zdaniem PK artykuł Onetu, w którym napisano, że śledczy ponownie badają wątek samobójstwa jest manipulacją.

Według informacji portalu Onet.pl w ostatnich tygodniach prokuratura "intensywnie bada wersję możliwego odebrania sobie życia przez Jolantę Brzeską", mimo że "wcześniej teorię o samobójstwie poddali w wątpliwości biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych" - pisze autor artkułu w Onet.pl. Przypomina również, że tezę o samobójstwie wiele razy skrytykował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Onet informuje, że "w ramach nowego śledztwa" prokuratura zapytała kilkanaście zakładów ubezpieczeniowych o to, czy Brzeska była ubezpieczona na wypadek śmierci.

"Śledczy chcieli sprawdzić, czy działaczka nie odebrała sobie życia po to, by z odszkodowania uzyskać pieniądze dla członków swojej rodziny. Badano też wersję rodzinnej intrygi - a więc hipotezę, że dla zysku została zamordowana przez którąś z najbliższych jej osób" - podaje Onet.

Informacje o powrocie do tezy o samobójstwie zdementowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

"Prokuratura szuka sprawcy zabójstwa Jolanty Brzeskiej i nie wróciła do wersji jej samobójstwa. Dzisiejszy artykuł Onetu jest manipulacją" - poinformowała Prokuratura Krajowa na Twitterze.

Ciało działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów znaleziono w marcu 2011 r. w Parku Kultury w Powsinie. Wszczęto wówczas śledztwo, które formalnie dotyczyło nieumyślnego spowodowania śmierci, ale prokuratura badała w nim kilka możliwych wersji, w tym samobójstwa i zabójstwa. W 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców śledztwo zostało umorzone.

Prokuratura twierdziła wtedy, że wiele przesłanek wskazuje, że do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne.

W połowie sierpnia 2016 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że - na jego polecenie - śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostanie podjęte na nowo. Sprawa trafiła do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

W październiku 2016 r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że Wydział Spraw Wewnętrznych PK wszczął śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy prowadzili umorzone w 2013 r. śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej.

Po śmierci kobiety odbywały się, organizowane m.in. przez Komitet Obrony Lokatorów, demonstracje przypominające o niewyjaśnionej sprawie. Jak podawały lokalne media, kobiecie groziła eksmisja, ponieważ była winna kilkadziesiąt tysięcy złotych nowemu, prywatnemu właścicielowi kamienicy, który przejął dawniej komunalny budynek przy ul. Nabielaka 9. Po reprywatyzacji niemal wszyscy lokatorzy kamienicy, poza Brzeską, opuścili swe mieszkania.

Prywatyzację tego budynku badała komisja weryfikacyjna. Magdalena, córka Jolanty Brzeskiej, zeznając przed komisją, mówiła, że "mama musiała komuś podpaść, dlatego że człowiek tak nie ginie". Według niej lokatorzy zostali przekazani przez miasto "jak +żywy towar+". W grudniu ub.r. komisja uchyliła decyzję reprywatyzacyjną wydaną w 2006 r., uznając, że doszło do rażącego naruszenia prawa.

PAP/Autor: Marcin Chomiuk


Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook