Jedynie prawda jest ciekawa


P. Jaki o budowie Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej: warta rozważenia inicjatywa

31.08.2018
1270jakiszelki
P. Jaki o budowie Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej: warta rozważenia inicjatywa

Budowa w stolicy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w formie łuku triumfalnego to ciekawa inicjatywa, którą trzeba rozważyć; należy "odświeżać" pamięć o tym wyjątkowym wydarzeniu - powiedział w piątek kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

W piątek popołudniu kandydat Patryk Jaki spotkał się z mieszkańcami stolicy w otworzonym w ubiegłym tygodniu punkcie informacyjnym "Jaki Cafe". Wśród licznych pytań, jakie zadawali mu warszawiacy, jedno dotyczyło pomysłu budowy w stolicy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r., który miałby przybrać formę łuku triumfalnego.

"Jeżeli chodzi budowę łuku triumfalnego, to jest to ciekawa inicjatywa, którą trzeba rozważyć. Szczególnie w kontekście tego, że mówimy, że chcielibyśmy odbudować Pałac Saski w jakiejś perspektywie. Być może Plac Piłsudskiego mógłby również posłużyć do tego, żeby te dwie inwestycja połączyć" - ocenił.

Podkreślił, że bitwa z 1920 roku jest ważna nie tylko w historii Warszawy, ale i świata. "Naszym zadaniem jest to, aby odświeżać pamięć o tym wyjątkowym wydarzeniu" - oświadczył Jaki.

W połowie kwietna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że w Warszawie na placu na Rozdrożu powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r.

"Doprowadziliśmy do tego, że Rada Warszawy jednogłośnie, czyli i PO i PiS - wspólnie - podjęła decyzję wstępną o lokalizacji pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie i teraz mam nadzieję, że to będziemy realizowali" - powiedział Gliński.

Dodał, że wyglądem pomnik przy placu na Rozdrożu będzie przypominał Łuk Triumfalny znajdujący się w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu. Wcześniej proponowaną lokalizacją pomnika - zgodnie z intencją jego pomysłodawcy Jana Pietrzaka - miał być nurt Wisły.

Podczas piątkowego spotkania Jaki odpowiadał też m.in. na pytania dotyczące afery reprywatyzacyjnej, złożonej przez niego obietnicy budowy III i IV linii metra, propozycji dla osób starszych i niepełnosprawnych, sytuacji kombatantów w Warszawie czy problemu braku miejsc w stołecznych żłobkach i przedszkolach.

(PAP)

autor: Maciej Zubel

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook