Jedynie prawda jest ciekawa


PiS wnosi o przeniesienie śledztwa ws. Amber Gold

18.09.2012

PiS zwróciło się do prokuratora generalnego z wnioskiem o przeniesienie poza gdańską prokuraturę wszystkich śledztw dotyczących działalności Amber Gold. Argumentuje, że przemawiają za tym liczne błędy i zaniedbania gdańskiej prokuratury w ostatnich latach.

Pismo skierowane do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta przedstawił na briefingu przed siedzibą Prokuratury Generalnej poseł PiS Marcin Mastalerek.

Mastalerek, w imieniu PiS, zwrócił się do Seremeta, aby ten "wydał dyspozycje", które doprowadzą do przeniesienia "wszelkich prowadzonych przez prokuraturę spraw dotyczących działalności spółki Amber Gold oraz podmiotów z nią powiązanych poza obszar właściwości Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku".

Poseł PiS konkretyzuje w piśmie, że przeniesione powinny być prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku śledztwa: w sprawie zarzutów postawionych Marcinowi P.; w sprawie możliwego poświadczenia nieprawdy przez kuratora, który zajmował się prezesem Amber Gold po jednym z wyroków, jaki zapadł wobec niego w przeszłości; w sprawie możliwego działania na szkodę spółki Port Lotniczy Gdańsk przez syna premiera Michała Tuska.

"Tak wiele zaniedbań i błędów zostało popełnionych przez prokuraturę w Gdańsku przez ostatnie lata, że śledztwo powinno być przeniesione do innej prokuratury" - argumentował Mastalerek. Poinformował również, że PiS zwrócił się do prokuratora generalnego, aby objął nadzorem śledztwa ws. Amber Gold.

Krajowa Rada Prokuratury we wtorek ma zająć się wnioskiem prokuratora generalnego o zgodę na odwołanie Marzanny Majstrowicz, szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu, która pierwotnie odmówiła śledztwa w sprawie Amber Gold. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu najpierw odmówiła śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone); następnie zawieszono dochodzenie i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w lipcu tego roku przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa ma również we wtorek zająć się wnioskiem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o "dyscyplinarkę" dla szefa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego. To pokłosie sprawy, którą opisała "Gazeta Polska Codziennie". Jak podała, 6 września do Milewskiego zadzwonił mężczyzna podający się za asystenta szefa kancelarii premiera; Milewski miał m.in. mówić, że może dostosować termin posiedzenia sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold.

Za przeniesieniem śledztw do innej niż gdańska prokuratury opowiedział się szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski. "Gdy w sprawie występuje tak dużo błędów, to dla dobra postępowania i prokuratury powinno się je przenieść do innej jednostki" - powiedział Zalewski portalowi tvn24.pl.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook