Jedynie prawda jest ciekawa


PiS stworzy muzeum Wyklętych

29.02.2016

Rząd zrealizuje pomysł stworzony przez Lecha Kaczyńskiego.

„Musimy przekazać prawdę o tej walce - walce, która była i pozostaje sensem polskiej historii” — mówił Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej ze Zbigniewem Ziobrą i Patrykiem Jakim.

Tematem spotkania polityków z dziennikarzami był pomysł na powołanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na konferencji prasowej była obecna również Zofia Pilecka.

„Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umocnieniu pamięci i oddaniu czci tym, którzy walczyli o ojczyznę. A przy tym służyć kształtowaniu Polaków - świadomości, która jest często niepełna, ułomna. Bo przez wiele lat historia polskiej walki o wolność po roku 1945 była w niemałej mierze zapomniana. A jeśli, to była przedstawiana w sposób całkowicie nieprawdziwy” — podkreślał szef PiS.

W ocenie Kaczyńskiego zbrodniarze z czasów komunizmu byli zbyt często traktowani jak bohaterowie.

„Ta świadomość jest w dalszym ciągu niezmieniona, zmieniona po części. Nie dotyczy to całego narodu, ale poważnych grup społecznych. A przecież chcemy zwrócić się do wszystkich. (…) Musimy przekazać prawdę o tej walce - walce, która była i pozostaje sensem polskiej historii. Bo polska historia to przede wszystkim historia wolności, walki o wolność jednostki i narodu. Ta walka toczyła się w różnych formach, z różnym natężeniem, ale toczyła się przez cały czas” — dodawał.

Prezes PiS przypomniał, że na polu polityki historycznej olbrzymie zasługi miał śp. Lech Kaczyński, który przyczynił się do stworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Lech Kaczyński chciał stworzyć też muzeum walki o wolność po roku 1945. Nie zdążył, zginął. My dzisiaj podejmujemy to dzieło - dzieło bardzo ważne, z którym już jesteśmy spóźnieni, bo w wielu krajach postkomunistycznych takie dzieła już funkcjonują” — zaznaczył Jarosław Kaczyński.

W ocenie byłego premiera pozostają duże obszary, nad którymi trzeba pracować, by osiągnąć „wielki, historyczny sukces”.

„To przedsięwzięcie będzie miało także wymiar symboliczny” — zaznaczył.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślał z kolei, że Żołnierze Wyklęci przez ponad pół wieku byli traktowani jako bandyci.

„Za swoje poświęcenie, odwagę i przelaną krew spotykały ich zła i krzywda. I zacieranie pamięci. Komunistyczni oprawcy chcieli trwale okryć ich nazwiska hańbą i zapomnieniem. Dlatego jestem tutaj dziś” — tłumaczył szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro przywoływał przy tym kilka przykładów Żołnierzy Wyklętych, którzy byli w drastyczny sposób maltretowani przez oprawców z UB. Minister przywoływał też przykład swojego dziadka - również Wyklętego.

„Bardzo żałuję, że mój dziadek nie doczekał chwili, gdy prof. Lech Kaczyński ustanowił Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. (…) Ale to muzeum przypomni o zbrodniach tych, którzy muszą być napiętnowani” — ocenił.

„Tylko Polska zupełnie uwolniona od złej przeszłości może się rozwijać” — dodał Kaczyński.

Muzeum ma - przynajmniej na razie - powstać przy ul. Rakowieckiej, gdzie byli prześladowani polscy bohaterowie. Obecna na konferencji Zofia Pilecka nie kryła radości z decyzji władz.

„Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy spowodowali, że to miejsce - tak bardzo dla mnie bolesne, będzie służyło następnym naszym pokoleniom” — podkreśliła.

lw/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook