Jedynie prawda jest ciekawa


PiS: Skandaliczna postawa prezydent Warszawy

20.10.2016

Nieobecność prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz na posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego, to lekceważenie posłów i mieszkańców stolicy; to dowód, że Gronkiewicz-Waltz nie chce wyjaśnić afery reprywatyzacyjnej - ocenił w czwartek Jacek Sasin (PiS).

Chodzi o środowe posiedzenie sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, które odbyło się na wniosek posłów PiS, a poświęcone było reprywatyzacji. Posłowie wysłuchali m.in. informacji wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla "na temat decyzji reprywatyzacyjnych oraz działań podjętych w celu wyjaśnienia sprawy afery reprywatyzacyjnej". Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie uczestniczyła w nim prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Na posiedzenie komisji samorządu terytorialnego została zaproszona Hanna Gronkiewicz-Waltz, niestety pani prezydent zignorowała to zaproszenie, zlekceważyła posłów, ale przede wszystkim co chyba najgorsze, zlekceważyła przedstawicieli mieszkańców i lokatorów, którzy przyszli na posiedzenie komisji i chcieli ją zapytać, dlaczego przez 10 lat nie reagowała na patologie, które miały miejsce w Warszawie" - powiedział Sasin w czwartek na konferencji prasowej.

Poseł PiS dodał, że prezydent Warszawy nie mogła odpowiedzieć m.in. na pytanie, "dlaczego dawała przyzwolenie na to, żeby warszawiacy byli wyrzucani na bruk, a cwaniacy bogacili się".

"Nieobecność Gronkiewicz-Waltz na posiedzeniu komisji jest nie tylko oburzająca, ale potwierdza tezę, która pojawia się w przestrzeni publicznej, że zupełnie nie jest zainteresowana tym, żeby wyjaśnić aferę reprywatyzacyjną" - powiedział poseł PiS.

Jego zdaniem, prezydent Warszawy chce uciec od odpowiedzialności. "Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ucieknie jednak od odpowiedzialności, jest centralną osobą tej afery, to jest afera Platformy Obywatelskiej i jej wiceprzewodniczącej, to pani prezydent bezpośrednio nadzorowała Biuro Gospodarki Nieruchomościami, w którym dochodziło do patologii na wielką skalę" - powiedział Sasin.

Poseł PiS zaapelował do Gronkiewicz-Waltz, aby "przestała wreszcie uciekać od odpowiedzialności, przestała chować głowę w piasek". "Prezydent Warszawy powinna stanąć przed warszawiakami z podniesioną głową, spojrzeć im w oczy i powiedzieć, co ma w tej sprawie do powiedzenia, szczególnie, że ona sama i jej rodzina, skorzystała na procederze reprywatyzacji w Warszawie, przejmując kamienicę, która została ukradziona prawowitym spadkobiercą" - powiedział poseł PiS.

Podczas środowego posiedzenia komisji samorządu wiceprezydent Warszawy pytany o nieobecność Gronkiewicz-Waltz podkreślił, że na spotkanie komisji nie przyszedł też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który - zgodnie z informacją dostępną na stronach Sejmu - miał mówić o działaniach prokuratury w sprawie reprywatyzacji. 

"Zarówno w regulaminie, jak i w zwyczaju parlamentarnym jest przyjęte, że w określonych sytuacjach osoby zaproszone są zastępowane przez przedstawicieli konkretnych organów" - powiedział Pahl.

Oprócz informacji przedstawionej przez wiceprezydenta stolicy posłowie wysłuchali na środowym posiedzeniu komisji samorządu także informacji o "działaniach prokuratury mających na celu wyjaśnienie tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie" przedstawionej przez prok. Jacka Wygodę wiceszefa departamentu ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook