Jedynie prawda jest ciekawa


PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

21.04.2018
1270mateuszmorawieckie
PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

Rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program wyborczy - mówił Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych, podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Czerwińska nad Wisłą (Mazowieckie). Wąsik jest posłem z tego regionu.

"Rząd PiS jest rządem wiarygodnym. Szliśmy do wyborów z hasłami ogromnych zmian społecznych. I wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby zrealizować cały swój program wyborczy" - oświadczył Wąsik.

Jak zapewnił, ogłoszone ostatnio przez rząd i premiera Mateusza Morawieckiego kolejne programy prospołeczne, w tym prorodzinne i senioralne, a także związane z lokalnymi inwestycjami drogowymi, zostaną przeprowadzone najpóźniej w ciągu kolejnych ośmiu miesięcy. "To nie jest wszystko to, co będziemy jeszcze robić do wyborów parlamentarnych, ale to jest to, co będziemy robić w najbliższym czasie dla Polski i Polaków, przez najbliższe pół roku, być może osiem miesięcy" - wyjaśnił Wąsik.

Wśród zapowiadanych reform wymienił m.in. wsparcie dla seniorów w ramach programu roboczo nazwanego Dostępność plus, mającego poprawić jakość życia osób starszych, na który rząd zamierza przeznaczyć 23 mld zł, a także obniżenie podatku CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich podmiotów, oraz uruchomienie funduszu na budowę dróg lokalnych, gminnych i powiatowych w wysokości 5 mld zł.

"PiS przeprowadza dużo dobrych zmian. Uważam, że PiS jest pierwszą ekipą rządzącą, której reformy pozytywnie w swoich kieszeniach odczuwają obywatele. Bo kiedyś reformy kojarzyły się tylko i wyłącznie z zaciskaniem pasa" - ocenił Wąsik. Jako przykład reform, które przyniosły wcześniej "ogromną biedę", zwłaszcza poza dużymi miastami, podał reformy Leszka Balcerowicza.

"Ta bieda dopiero teraz została zlikwidowana przez Program 500 plus. Być może nie w stu procentach, ale idziemy w dobrym kierunku. Bo polska bieda miała tak naprawdę twarz dziecka. Im ktoś miał więcej dzieci, tym więcej miał problemów finansowych. Myślę, że Program 500 plus to ogromny przełom cywilizacyjny. Mnóstwo ludzi poczuło się bezpieczniej" - mówił poseł PiS.

Przypomniał, że realizowany Program 500 plus prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w 2014 r., kiedy premierem był Donald Tusk. "Ten program był wtedy tak naprawdę wykpiony przez obecną totalną opozycję. Donald Tusk powiedział, że to świetny program, tylko nikt na to nie znajdzie pieniędzy. Okazuje się, że pieniądze w Polsce na to są. Trzeba było tylko rządzić w sposób gospodarny i uszczelnić system podatkowy" - podkreślił Wąsik.

Dodał, że "w Polsce przez lata rządów PO-PSL wzrastała tzw. luka VAT-owska", z której korzystały niektóre firmy, czasem fikcyjnie zakładane, dokonując m.in. fałszywych transakcji, natomiast państwo na to zjawisko nie reagowało. "Teoretycznie był rozwój gospodarczy, mówiono nam o +zielonej wyspie+, a nie było wzrostu podatków w kasie państwa. Coś dziwnego się działo. My dopiero potrafiliśmy na to zareagować i wprowadzić takie przepisy, dotyczące obrotu gospodarczego, handlu paliwami, podatku VAT, które uszczelniły ten system. Wydaliśmy wytyczne służbom, by niezwykle mocno, z dużą determinacją ścigać tego typu przestępczość" - oświadczył Wąsik.

Zaznaczył, że efektem takich działań rządu PiS było 30 mld zł więcej, które wpłynęło do budżetu państwa, i to z tych pieniędzy - jak dodał - został sfinansowany Program 500 plus i inne wdrożone już programy prospołeczne. "Nie trzeba było podnosić podatków, tylko, mówiąc kolokwialnie, ograniczyć złodziejstwo" - podsumował Wąsik.

 Podczas spotkania w Czerwińsku nad Wisłą jego uczestnicy skarżyli się na utrudnienia związane z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców - w regionie tym, gdzie dominują uprawy truskawek, w sezonie pracuje nawet kilkadziesiąt tysięcy obcokrajowców, głównie Ukraińców. Część z nich, jak mówili obecni na spotkaniu mieszkańcy, przekracza granicę z Polską, ale nie dociera do miejsca wskazanego w zaproszeniu - wniosku o zatrudnienie, a zdarza się, że udaje się do nielegalnej pracy np. w Niemczech lub Czechach - rolnicy natomiast ponoszą opłaty za wnioski i podlegają kontrolom, dotyczącym pracowników -cudzoziemców.

 Uczestnicy spotkania podnosili przy tym problem biurokracji i przewlekłości procedur przy zatrudnianiu obcokrajowców. "Czasem chodzi o trzy godziny pracy, bo ktoś chce skorzystać z pomocy pracowników zatrudnionych u sąsiada, a załatwianie tego trwa w urzędach tydzień" - mówiła jedna z kobiet.

 Minister Wąsik, który w sobotę, oprócz Czerwińska nad Wisłą, odwiedził - jako poseł tego okręgu - także dwie inne pobliskie miejscowości, obiecał, że w sprawach poruszanych przez rolników będzie rozmawiał m.in. z minister pracy Elżbietą Rafalską oraz wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz, fot. PAP Leszek Szymański 


Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook