Jedynie prawda jest ciekawa


PiS obroni ściganych za Lenina w stoczni

30.05.2012

Posłowie PiS Andrzej Jaworski i Anna Fotyga zadeklarowali pomoc, w tym prawną, dla osób, które mogą być ścigane za przykrycie napisu "imienia Lenina" - na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańsk - napisem "Solidarność".

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Michalewska, policja prowadzi działania pod kątem "ustalenia sprawców wykroczenia" polegającego na bezprawnym umieszczeniu na zabytku reklamy, napisu itp. Grozi za to grzywna do 5 tysięcy zł. Według niej funkcjonariuszom nie udało się jak dotąd ustalić, kto umieścił na bramie napis "Solidarność".

"Pracownik ochrony zgłosił nam, że była to grupka młodych ludzi, którzy rozbiegli się po incydencie. Funkcjonariusze, którzy tuż po zgłoszeniu przybyli na miejsce, przeszukali okolice i przesłuchali pracujące tu osoby, nie przyniosło to jednak efektu" - powiedziała Michalewska, dodając, że w sąsiedztwie bramy nie ma monitoringu.

"Jeżeli tych studentów (według niektórych trójmiejskich mediów napis "Solidarność" powiesili studenci ASP w Gdańsku - PAP), czy inne osoby, które będą bronić napisu +Solidarność+, będą dotykały jakiekolwiek represje ze strony Pawła Adamowicza i Platformy Obywatelskiej, to my jako posłowie PiS, będziemy tym osobom pomagać" - zapowiedział na konferencji prasowej przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców Andrzej Jaworski. Dodał, że ma na myśli głównie wsparcie prawne.

Wiszący od połowy maja nad bramą Stoczni Gdańsk napis "imienia Lenina" został przykryty napisem "Solidarność" w poniedziałek. Pierwsza próba zdjęcia napisu miała miejsce we wtorek. Pracownicy prywatnej firmy, która na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, zajmuje się takimi sprawami, zjawili się rano pod bramą. Zrezygnowali jednak po tym, jak z pobliskiego kiosku z pamiątkami wyszła starsza kobieta - była pracownica stoczni - i w ostrych słowach sprzeciwiła się zdjęciu napisu.

Miasto nadal stoi na stanowisku, że napis "Solidarność" powinien zniknąć. "Chcemy, by brama - zgodnie z wcześniejszymi założeniami - wyglądała tak, jak w sierpniu 1980 roku" - powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak. Dodał, że o zdjęcie napisu ma zadbać ZDiZ. "Jest to także o tyle ważne, że, z tego co wiem, Andrzej Wajda będzie kręcił jeszcze przy bramie zdjęcia do filmu o Wałęsie" - nadmienił.

Przeciwko odtworzeniu bramy nr 2 w PRL-owskim kształcie protestowali posłowie PiS. Anna Fotyga, Andrzej Jaworski i Maciej Łopiński złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Argumentowali, że działanie Adamowicza to zakazane przez prawo propagowanie idei komunistycznych. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

Powrotowi na bramę napisu "im. Lenina" sprzeciwiała się też komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańsk. Jej działacze zapowiedzieli, że do rozpoczęcia Euro 2012 chcą powołać komitet ws. odwołania prezydenta Adamowicza.Na rekonstrukcję bramy w kształcie z lat 80. zgodzili się wojewódzki i miejski konserwator zabytków.

PAP

(Fot. PAP/Adam Warżawa)

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook