Jedynie prawda jest ciekawa


PiS i PO remisują w sondażu do PE

07.05.2014

Platforma Obywatelska może liczyć na 31 proc. głosów, co da jej 17 mandatów (o osiem mniej niż w 2009 r.). Taką samą liczbą samo deputowanych (o dwóch więcej niż pięć lat temu) mogłoby się cieszyć Prawo i Sprawiedliwość, choć w całości miałoby je poprzeć 30 proc. wyborców – wynika ze szczegółowego badania IBRiS Homo Homini dla „Rzeczpospolitej", RMF FM i Interia.pl. To największy dotychczas sondaż sprawdzający preferencje wyborcze przed majowymi wyborami do europarlamentu. Sprawdzono nie tylko poparcie dla partii, ale i dla liderów list.

Trzecie miejsce w eurowyborach przy siedmiu mandatach zająłby Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego poparcie kształtuje się na poziomie 13 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe wciąż miałoby czterech europosłów i 7 proc. poparcia. Po trzech kandydatów wprowadziłyby nowe siły. Na koalicję Europa Plus Twój Ruch zagłosowałoby 6 proc., a na Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego 5 proc. wyborców. Z badania wynika, że nie uda się przekroczyć progu wyborczego Solidarnej Polsce Zbigniewa Ziobry (4 proc.), Polska Razem Jarosława Gowina (3 proc.) ani Ruch Narodowy (1 proc.).

Odpowiedzi internautów są różne w zależności czy odpowiadają na pytanie o poparcie dla partii, czy o poparcie dla konkretnych kandydatów. Największą porażką Platformy jest jest sytuacja byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W Bydgoszczy PiS ma 29,4 proc., a PO 21,3 proc. poparcia, ale Rostowskiego wskazuje tylko 12,5 proc. wyborców. Wyprzedza go nawet Janusz Zemke z SLD, którego partia ma dwa razy gorszy wynik od PO.

Fatalnie wygląda też sytuacja Michała Kamińskiego w Lublinie, który może liczyć na poparcie tylko 8,3 proc. badanych, zajmując dopiero na piątym miejscu. Lepsze notowania ma nie tylko jedynka PiS Waldemar Paruch (30,2 proc.), ale również Arkadiusz Bratkowski z PSL (12,9 proc.), Jacek Czerniak z SLD (9,9 proc.) i Barbara Nowacka z EPTR (8,5 proc.). Sama PO w tym okręgu jest druga, choć popiera ją tylko niespełna 15 proc. wyborców (najgorszy wynik spośród wszystkich okręgów).

Straty, które generuje Rostowski i Kamiński, wyrównują się jednak w skali kraju, ponieważ okręgi, w których startują są niewielkie. 

Dlatego też wyniki prognozy różnią się od wyników samego sondażu. W badaniu przeprowadzonym metodą wywiadów telefonicznych między 16 a 23 kwietnia deklarowana frekwencja wynosi 38 proc. Jednak w eurowyborach nie przekraczała ona nigdy 25 proc. Ten i inne czynniki wpływające na ostateczny wynik zostały uwzględnione w prognozie.

W zwyczajowych sondażach uczestniczy ok. 1 tys. respondentów. Kompleksowe badanie IBRiS przepytało taką liczbę osób z każdego województwa (w mazowieckim ta liczba była dwa razy większa, bo są w nim dwa okręgi wyborcze).  Na tej podstawie opracowano prognozę poparcia i podziału mandatów. Według niej próg wyborczy przekroczy aż sześć partii (pięć lat temu było ich tylko cztery).


"Rzeczpospolita"/kop
[Fot. PAP/sxc.hu]

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook