Jedynie prawda jest ciekawa


PiS domaga się sankcji wobec Ukrainy

22.01.2014

PiS wezwało polityków polskich i europejskich do potępienia wszelkiego użycia siły wobec ukraińskich demonstrantów. Chce także sankcji wobec osób odpowiedzialnych za krwawą konfrontację oraz "dużego programu pomocowego" dla Ukraińców.

Jak powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Krzysztof Szczerski, jego klub jest bardzo poruszony informacjami o aktach przemocy na Ukrainie.

"Nasze stanowisko w tej sytuacji sprowadza się do tego, by potępić wszelkie użycie siły, konfrontację siłową oraz do tego, by wesprzeć wszystkich, którzy tam protestują i wyrazić solidarność z narodem Ukrainy, ale i wezwać do przeprowadzenia dwóch kroków" – mówił Szczerski.

"Po pierwsze trzeba powiedzieć wyraźnie: czas na sankcje personalne dla osób odpowiedzialnych za krwawą konfrontację z obywatelami Ukrainy na ulicach Kijowa, czas by wszyscy oni poczuli, że są to działania nieakceptowalne i w Europie, i w Polsce" - oświadczył poseł PiS.

Poza tym - przekonywał - należy wprowadzić "duży program pomocowy" dla Ukraińców, wspierający ewentualne kolejne ofiary przemocy oraz tych Ukraińców, którzy okazują postawę proeuropejską.

Szczerskiego poparł europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jak mówił, niezbędna jest specjalna rezolucja PE ws. Ukrainy. Wskazał, że PiS oczekuje wprowadzenia przez Unię selektywnych sankcji wobec władz ukraińskich. Zastrzegł, że nie chodzi o sankcje ekonomiczne, które dotknęłyby Ukraińców, a o "wariant białoruski". Jak tłumaczył, ma na myśli "sankcje personalne wobec przedstawicieli służb specjalnych, prokuratury, administracji prezydenta i ich rodzin", polegające m.in. na niewpuszczaniu ich na teren UE.

Czarnecki skrytykował też postępowanie polskiego MSZ tej sprawie. Według niego powinien on był działać ws. wydarzeń na Ukrainie już w niedzielę. "Choć zamieszki na Ukrainie rozpoczęły się w niedzielę, to w poniedziałek na szczycie szefów MSZ Unii minister Radosław Sikorski nie wystąpił z żadną inicjatywą w imieniu naszego państwa" - mówił Czarnecki. Jego zdaniem był to poważny "grzech zaniechania" Sikorskiego.

Europoseł PiS podał też, że 28 stycznia wyrusza delegacja PE na Ukrainę, z szefem komisji spraw zagranicznych Elmarem Brokiem na czele. Czarnecki podkreślił, że europosłowie PiS będą chcieli, by na Ukrainę "poszedł jasny przekaz" z UE.

"Jeśli według oficjalnych przekazów politycy ukraińscy przekonują, że nie chcą zrywać rozmów z Unią (...) jeśli chcą dalej negocjować, to muszą przyjąć unijne standardy, także w zakresie praw człowieka, wolności obywatelskich i relacji z opozycją" - mówił. Podkreślił, że dziś "gołym okiem" widać, że te standardy są brutalnie łamane.

Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła w środę, że trzy osoby zginęły w Kijowie, gdzie od ponad dwóch dni trwają walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook